Sytuacja pracowników Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej pokazuje hierarchię ważności kapitalistycznego systemu. Osoby, które z poświęceniem pomagają najbiedniejszym obywatelom, otrzymują wynagrodzenia znacznie poniżej nie tylko średniej krajowej, ale również cywilizowanych standardów.

Pracownica łódźkiego MOPS pod ratuszem /youtube.com

„Naszej pracy nie szanuje nikt. Jesteśmy pomijane przez kolejne rządy, a samorządy mają nas za społeczników, którzy powinni robić to wszystko za półdarmo. Ci z nas, którzy mają większe rodziny, sami kwalifikują się na beneficjentów MOPS. To jest chore. Chory jest system” – mówi pracownica radomskiego MOPS z 17-letnim stażem.

– Nasze zarobki są oburzające w stosunku do pracy jaką musimy wykonywać, musimy zrezygnować z urlopów w wakacje, bo okres zasiłkowy zaczyna się w tym roku już od lipca – zauważa z kolei pracownik śląskiego MOPS „Silesia Flesz” anonimowy pracownik MOPS-u.

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja na jaką może liczyć pracowników MOPS-u wynosi 2 700 złotych brutto. Co drugi pracownik socjalny otrzymuje pensję od 2 330 PLN do 3 249 PLN. 25 proc. najgorzej wynagradzanych pracowników socjalnych zarabia poniżej 2 330 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 249 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników socjalnych. Dane pochodzą ze stycznia 2018 roku.

Programy społeczne, takie jak 500 Plus czy niedawno ogłoszony „Dobry Start” czyli 300 złotych wyprawki szkolnej dla każdego dziecka, są realizowane właśnie przez MOPS-y. Dla pracowników to oznacza o wiele więcej pracy. Co na to rząd? Rozkłada ręce i ceduje sprawę na samorżądy.

– Mamy nadzieję, że samorządy tutaj wykażą się dobra wolą, ale nie tylko. Że wypełnią ustawę i te środki, które będą przy realizacji programu 300 plus, przeznaczą dla pracowników. Pełna zgoda, że w wielu przypadkach te wynagrodzenia są bardzo niskie – powiedział Stanisław Szweda, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. W Polsce, jak i w większości kraje „zachodnie” włącznie z USA, to systemy SOCJALISTYCZNE i KOMUNISTYCZNE, żaden kapitalizm. w Polsce „posmakowaliśmy” kapitalizmu po wprowadzeniu „ustawy Wilczka”.
    tak długo jak opodatkowuje się dochody najbiedniejszych i finansuje „dotacje” dla najbogatszych, to jest to SOCJALIZM.
    w kapitaliźmie, takie instytucje jak MOPS/GOPS byłyby finansowane z DAROWIZN OSÓB PRYWATNYCH.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…