Niemieckim landem Meklemburgia-Pomorze Przednie od 15 listopada rządzi koalicja czerwono-czerwona. Na szefową lokalnego rządu została zaprzysiężona Manuela Schwesig z SPD
Partie lewicowe w Meklemburgii w wrześniowych wyborach – odbywających się równolegle z wyborami do Bundestagu – zdobyły łącznie 49,5 proc. głosów. Zdecydowanie większy jest tu udział zwycięskiej SPD, na którą zagłosowało 39,6 proc. uprawnionych. Die Linke zgromadziła 9,9 proc., zajmując czwarte miejsce za Alternatywą dla Niemiec (skrajną prawicę wskazało 16,7 proc. głosujących) i CDU (13 proc.).
Na czele czerwono-czerwonej koalicji stanęła w poniedziałek Manuela Schwesig, która w poprzedniej kadencji również kierowała regionalnym rządem, tyle, że w „wielkiej koalicji” z CDU. Polityczka została zaprzysiężona na lokalną premierkę w parlamencie w stolicy landu, Schwerinie. Schwesig jest z zawodu ekonomistką, zanim stanęła na czele meklemburskiego rządu pełniła m.in. obowiązki minister pracy w jednym z rządów Angeli Merkel (2013-2017), zaś w 2019 r. była jedną z tymczasowych współprzewodniczących SPD. Wicepremierką będzie Simone Oldenburg z Die Linke, z zawodu nauczycielka historii, od 2011 r. zasiadająca w lokalnym parlamencie.
Rząd liczy osiem ministerstw, z czego SPD obsadzi sześć, Die Linke dwa.
Priorytety: pracownicy, kobiety, seniorzy
Główne cele meklemburskiego rządu dotyczą sfery społecznej. Stara-nowa premier Schwesig zapowiedziała podwyższenie minimalnej stawki za godzinę pracy do 12 euro, a kontrakty na zamówienia publiczne mają otrzymywać tylko te firmy, gdzie obowiązują układy zbiorowe z pracownikami, także w kwestii płac. Sprawami bałtyckich stoczni w Meklemburgii ma zajmować się specjalny koordynator. Rząd chce poprawić jakość edukacji przedszkolnej (mniejsze grupy) i zagwarantować najstarszym obywatelom niemal bezpłatne bilety na transport publiczny. Kolejnym priorytetem jest klimat i dalsze inwestycje w OZE (wiatr i słońce).
Meklemburscy wyborcy uwierzyli socjaldemokratom po raz drugi z rzędu, co pokazuje, że poprzedni rząd Manueli Schwesig był dobrze oceniany. W 2016 r. na czele wyborczych wyników również była SPD, ze słabszym o kilka punktów procentowych wynikiem. Z kolei Die Linke wchodzi do lokalnego rządu, ale jej notowania były najsłabsze w historii regionalnych wyborów – 9,9 proc. w 2021 r. to o trzy punkty procentowe gorzej niż pięć lat wcześniej.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…