Deniz Naki, kurdyjski futbolista grający w niemieckich i tureckich klubach, został ostrzelany z broni palnej, kiedy podróżował autostradą A4 na odcinku pomiędzy Akwizgranem a Kolonią. W rozmowie z „Die Welt” zawodnik przyznał, że sprawcami zamachu mogli być agenci MIT – służb specjalnych rządu w Ankarze.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Naki podróżował do swojego rodzinnego miasta Dueren, kiedy z boku nadjechał czarny samochód kombi, z którego padły strzały w kierunku jego wozu. – Natychmiast schyliłem się i zatrzymałem samochód na pasie postojowym. Okropnie się bałem – relacjonował zawodnik w rozmowie z „Die Welt”.

Sprawę skomentował rzecznik policji w Akwizgranie. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako usiłowanie zabójstwa. O samym zajściu więcej powiedział sam piłkarz. Okazało się, że było bardzo blisko tragedii. Jeden z pocisków trafił w okno, drugi utknął w okolicach opony.

Deniz Naki nie ma wątpliwości, że był to zamach o podłożu politycznym. Były piłkarz m.in. FC St. Pauli, Leverkusen i Gençlerbirliği SK od lat jest zaangażowany w działalność przeciwko reżimowi Recepa Tayyipa Erdogana. Naki nie ukrywa również swojego poparcia dla niepodległości Kurdystanu, skąd do Niemiec przybyli jego przodkowie. W rozmowie z „Die Welt” zawodnik powiedział wprost: „znalazłem się na celowniku tureckich służb specjalnych albo innej grupy, której nie podoba się moja działalność.
Naki jest uznany we współczesnej Turcji za wroga państwowego. Ostatnio w tym kraju przebywał w latach 2013-14, kiedy występował w klubie z Ankary. Potem był zmuszony wyemigrować z powrotem do RFN, gdyż władza rozpoczęła kolejną falę represji wobec przeciwników politycznych i członków organizacji prokurdyjskich. Piłkarz został zaocznie skazany na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu za popieranie Partii Pracujących Kurdystanu.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…