Doniesienia z Kazachstanu wskazują na to, że władza Tokajewa umacnia się wewnętrznie i zewnętrznie. Ale przyczyny społecznych niepokojów nie zniknęły.

Jednym z ważnych sygnałów potwierdzających powyższe jest powołanie nowego rządu Kazachstanu. Na jego czele stanął dotychczasowy wicepremier Alichan Smaiłow. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew wyznaczył też czterech wicepremierów. Ciekawe, że część ministrów pozostała na swoich stanowiskach, w tym ministrowie resortów siłowych: obrony Murat Bektanow i spraw wewnętrznych Jerłan Turgumbajew. Pozostał na stanowisku minister spraw zagranicznych: Muchtar Tleuberdi, jednocześnie piastując stanowisko wicepremiera.

To można odczytać jako gest nowych władz Kazachstanu w kierunku punktowego poszukiwania i karania winnych ostatnich niepokojów społecznych. Może to też oznaczać, że do aresztowania byłego szefa Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu i jego ludzi w różnych resortach ograniczy się, przynajmniej na oficjalnym, publicznym poziomie, rozliczanie winnych.

Na razie nowy premier Kazachstanu odbył rozmowę z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, która dotyczyła dwustronnej współpracy gospodarczo-handlowej i współdziałania w ramach Gospodarczego Związku Euroazjatyckiego.

MSZ Kirgizji ogłosiło, że jest zainteresowane normalizacja sytuacji w Kazachstanie. Z kolei Rada Ministrów Spraw Zagranicznych Rady Współpracy Państw Języków Tureckich (Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Turcja i Uzbekistan) wyraziła poparcie dla „antyterrorystycznej operacji” podczas zamieszek w Kazachstanie. To kolejne sygnały od państw tego regionu uznające Tokajewa jako polityka realnie i legalnie sprawującego władzę w Kazachstanie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: strajk w LOT w 2018 roku był legalny. Rząd próbował go złamać bezprawnie

O tym strajku mówiła cała Polska. Państwowa spółka próbowała go zdławić za pomocą zastrasz…