Sąd w Düsseldorfie uwolnił dziś od zarzutów Ralfa Spiessa, jedynego podejrzanego w sprawie rasistowskiego zamachu bombowego z 2000 r., w którym 10 osób zostało rannych. Decyzja sądu wywołuje gorycz i niezrozumienie w 18 lat po ataku, który wstrząsnął wtedy całym krajem. Według sądu, „dowody były niewystarczające, by w niepodważalny sposób wykazać winę oskarżonego.”

Spiess przed sądem. twitter

52-letni dziś Spiess, były wojskowy ze swastykami wytatuowanymi na ciele, należał do aktywistów niemieckiego środowiska neonazistowskiego. Zaprzecza jakoby 27 lipca 2000 r. to on zdalnie odpalił bombę podłożoną na podmiejskim dworcu. Atak celował w grupę osób z byłego ZSRR, która wychodziła ze szkoły językowej. Poroniła wtedy ukraińska kobieta w pięciomiesięcznej ciąży.

Zamach wywołał żywą, ogólnonarodową debatę na temat przemocy skrajnej prawicy, z którą Niemcy miały regularnie do czynienia. W lutym zeszłego roku, gdy policja w końcu aresztowała Spiessa, jego oskarżenie odbierano jako prawne zwycięstwo w kontekście wzmożenia ataków na cudzoziemców, do którego doszło w konsekwencji kryzysu migracyjnego i przyjęcia przez Niemcy ok. miliona uchodźców.

Spiess został aresztowany pierwszy raz zaraz po zamachu, ale zwolniony z braku dowodów. Prokuratura postawiła go w stan oskarżenia na podstawie zeznań jego ówczesnych współwięźniów , według których miał się on chwalić „wysadzeniem „ciapatych” w powietrze”, a poronienie Ukrainki nazwać „udaną eutanazją”. Sędzia jednak nie uwierzył tym świadectwom, ze względu na pewne sprzeczności .

Prokuratura ma zamiar wnieść apelację, bo „nie podziela tych wątpliwości”. Według adwokatów ofiar, uniewinnienie Spiessa jest „największym błędem sądowym w historii Düsseldorfu”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Winnego trzeba natychmiast rozstrzelać, a jak się nie znajdzie winnego, to można rozstrzelać i niewinnego, szczególnie kiedy jest neofaszystą albo populistą;)
    Niedawno mieliśmy u siebie moralnego kaca, bo okazało się, że facet przesiedział 18 lat w ciupie tylko dlatego, że władze i „suweren” bardzo chciały wykazać się „sprawiedliwością”.
    Niemiecki sąd odmówił skazania neonazisty podejrzanego o terroryzm, bo oskarżenie opierało się jedynie na opowieści kryminalisty a inne zeznania były streszczaniem wiadomości z mediów a nie informacjami świadków, którzy by coś wiedzieli. Do tego jedne zaprzeczały drugim.

  2. Wyroki w krajach cywilizowanych wydaje się na podstawie dowodów.

    A tych, jak wynika z artykułu, nie było.

    Jeżeli za podstawę do wydania wyroku, ktoś uznaje się antypatię jaką wzbudza naziol, to zapraszamy do PiSu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuc z Konfederacji przyznaje, że łamie prawo, chwali umowy śmieciowe i domaga się likwidacji Państwowej Inspekcji Pracy

Sławomir Mentzen jest żywym potwierdzeniem, że krzywda, jaką wyrządził w ubiegłej dekadzie…