Liderka Inicjatywy Polska szykuje projekt ustawy mającej prowadzić do rzeczywistego rozdziału Kościoła od państwa. Przewiduje ona m.in. poważne ograniczenie finansowania KRK ze środków publicznych. Wspiera ją w tym m.in Komitet Obrony Demokracji.

W niedzielę pod Sejmem RP Inicjatywa Polska zorganizowała konferencję prasową, na której przedstawiła ogólne założenia projektu ustawy, który ma dotyczyć– w myśl słów przewodniczącej Barbary Nowackiej – “pierwszego etapu rozdziału Kościoła od państwa” w Polsce. IP zamierza rozpocząć przywracanie świeckości państwa od zakończenia finansowania z państwowego budżetu lekcji religii w szkołach oraz samych księży i katechetów poprzez likwidację Funduszu Kościelnego i systemu ubezpieczeń.

– Jeżeli państwo ma funkcjonować poprawnie, nie ma żadnego powodu, żeby finansowało jedną konkretną religię, zwłaszcza religię w szkołach – twierdzi Nowacka – Nie zobowiązują nas do tego żadne umowy międzynarodowe, konkordat również o tym nie wspomina. To nasz wspólna decyzja, żeby katecheci byli opłacani z naszych pieniędzy.

Szefowa IP poinformowała, że do 20 lutego będą zbierać podpisy pod petycją w sprawie swojego projektu w internecie, a następnie złożą ją w Sejmie, licząc na to, że rozpatrzy ją komisja petycji. Jeżeli do tego nie dojdzie, partia Nowackiej ma ruszyć z projektem obywatelskim.

Autorem projektu ustawy jest Adam Ostaszewski, który wyjaśnił mediom jego szczegóły. Ustawa jest tak skonstruowana, by przede wszystkim zachowywała zgodność z art. 25 konstytucji.

– Chcemy, żeby religia w szkole została, bo jest to zgodne z konkordatem i taki obowiązek ta umowa międzynarodowa na nas nakłada, ale chcemy, żeby była wpisana w zajęcia dodatkowe i finansowana i kościoły, które chcą nauczać w szkole zasad swojej wiary. To da nam oszczędność rzędu 1-2 mld zł rocznie.

Drugim założeniem ustawy, jak mówił Ostaszewski, jest scedowanie na duchownych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne (oszczędność 500 mln zł rocznie). Trzecia propozycja projektu to likwidacja wszelkich komisji rządowo-kościelnych, których obecnie jest kilka.

– Chcemy je wszystkie zlikwidować i powołać w ich miejsce jedną komisję złożoną z przedstawicieli związków wyznaniowych i kościołów oraz organizacji świeckich skupiających agnostyków i ateistów – mówił Ostaszewski. Jego zdaniem instytucja o takiej konstrukcji będzie w najwłaściwszy sposób stać na straży świeckości państwa.

– Będziemy jeździć po Polsce i dyskutować na ten temat. Mamy nadzieję, że coś się od tego zmieni – zapowiedział Dariusz Joński z IP

paypal

Głos na zaproszenie IP zabrała też Magda Filiks, przedstawicielka Komitetu Obrony Demokracji, który popiera zaprezentowany projekt.

– KOD jako ruch obywatelski ma za zadanie wspieranie i współpracę wszystkich projektów, które Polkom i Polakom dają gwarancje, że będą przestrzegane zapisy konstytucji, ale przede wszystkim nasze prawa obywatelskie. Dlatego będziemy wspierać ten projekt, który uznajemy za bardzo ważny – mówiła Filiks – Jesteśmy państwem świeckim tylko w teorii – zaznaczyła.

Nowacka dodała, że liczy na współpracę “ze wszystkimi partiami parlamentarnymi”, chociaż z nazwy wymieniła tylko Nowoczesną, bo uważa, że mają zbieżne poglądy.

– Liczą się jednak przede wszystkim głosy obywatelek i obywateli – zakończyła przewodnicząca IP, dodając, że zależy im na przekonaniu Polek i Polaków do swoich racji. Uważa, że to możliwe, bo w ostatnich latach coraz więcej ludzi mówi: “Dość! Musimy być w końcu państwem świeckim”.

Podpisy poparcia pod projektem ustawy Inicjatywy Polska można składać na stronie: www.inicjatywa25.pl

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Abstrahując od wszystkiego, projekt zasadny i potrzebny, ale:
  1/ Vice-Schetyna Siemioniak już zapowiedział komentując prezentację programu BN, że PO na wojnę z Kościołem nie pójdzie. Więc o co chodzi……..czy to nie jest taka polska ściema – dużo dymu, ale efekty mizerne (czyli zjeść ciastko i mieć ciastko).
  2/ Wrócimy do normalności. Przede wszystkim do języka odpowiadającego rzeczywistości. Lewicowo – nie dziecko poczęte a zygota lub zarodek, nie aborcja a usunięcie ciąży. W tym, konkretnym wypadku – nie nauka religii w szkołach a KATECHEZA !!!!

 2. Niech Basieńka (i redakcja) zajmie się tym:

  „Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Michała Wybieralskiego (Gazeta Wyborcza) i Jakuba Dymka (Krytyka Polityczna). Prokuratura Okręgowa w Warszawie po roku umorzyła sprawę m.in. ze względu na „brak znamion czynu zabronionego” i „brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu”.
  Osiem kobiet oskarżyło dziennikarzy o mobbing i molestowanie seksualne. Śledztwo dotyczyło czterech wątków: zgwałcenia, naruszenia praw pracowniczych, spowodowania uszczerbku na zdrowiu oraz dwukrotnego naruszenia nietykalności cielesnej”.
  Czy Wyborcza przywróci swego dziennikarza do pracy? Czy Krytyka przeprosi Dymka? Czy osiem starych bab – niewydymek poniesie konsekwencje?
  Tyle warte są wasze oskarżenia wy durne, słabo wyruchane, feministyczne babsztyle!!!!!!!

 3. Dobrze, dawno trzeba było tak zrobić, bo to stratą czasu I pieniędzy. A I w końcu środki na co innego się znajdą. Rodzice powinni uczyć dzieci w domu, co było uczone na religii. Kwestia oszczędności 2,5 miliarda.

 4. Nowacka ma projekt ustawy, gdyż ma go mieć. Będzie dzięki temu wystarczająco ”postępowa”. W sam raz do 'Polski uśmiechu”, w której ”orzeł może”. A później ”by żyło się lepiej”, żeby ” nie dzielić Polaków”, projekt upadnie. I tyle będzie z realizacji postulatu.

 5. Super napisane, zawsze tak uważałem. Pozdr. Nie gniewaj się za wcześniejszy wpis w którym nazwałem ciebie podpalił tropem. Przepraszam

 6. Pani Basieńka dała głos. Oczywiście jedyniesłuszny. I ten głos jak zwykle jest wołaniem na puszczy. Neoliberalnej, z którą Pani Basieńka się kuma.

 7. Nareszcie „lewicowa — hahahaha” Basieńka Nowacka powiedziała prawdę, zacytujmy: „Nowacka dodała, że liczy na współpracę “ze wszystkimi partiami parlamentarnymi”, chociaż z nazwy wymieniła tylko Nowoczesną, bo uważa, że mają zbieżne poglądy”, znaczy się z Basieńki NOWOCZESNA lewaczka czyli „pomiszanie konia z motopompą” jak mówią co poniektórzy.
  Pozwolę sobie zacytować wpis zamieszczony parę miesięcy temu na waszym portalu pod artykułem nt. Basieńki i jej „lewicowości”, artykuł jest autorstwa pani Figat a post zamieścił „Skorpion 13″:

  Skorpion13
  pisze:
  16/09/2018 o 12:14
  I kolejna miesxzanina pieprzu z dżemem…
  Autorka piep.rzy czypoczy a czytelnicy dżemiom…
  Dajcie sobie spokój z niespełnioną Nowacką – o niej pisze teraz organ Michnika, a zajmijcie się rzeczywistymi problemami lewicy zamiast uciskiem pedałów przez kolarzy – w czym się lubujecie.
  To nie jest podstawowy problem.
  Nie ta kolejność.
  Pierwsza – micha,
  drugie – łach na grzbiet,
  trzecie- pewność pracy (umowa),
  czwarte – własny kąt do spania i kubeł do sr.ania,
  wypoczynek urlopowy dla rodziców i dzieci.
  Dopiero po rozwiązaniu tych problemów brać się za potrzeby części rowerowych i innych ciekawostek przyrodniczych.
  Inaczej będziecie ciągle zdziwieni że wasze chciejstwa napotykają na zrozumienie 3-4% społeczeństwa. Właśnie tych grup o które walczycie, a które radziły sobie doskonale same od zarania dziejów.
  Pozostali wybiorą tych, którzy zrozumieją ich mizerię i wesprą w wychodzeniu z dołka.
  Jednak widzę, że kawiorowa lewica nie dostrzega prawd podstawowych, a jedynie prawdy GazWybu autorstwa Michnika.”

  Pasuje jak ulał do pitolenia Basieńki i postulatów „Warsiafskich lewaków”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemcy: tysiące zielonych świateł przed Bundestagiem. Apel o przyjęcie migrantów

Sześć tysięcy zielonych świateł zapłonęło w niedzielę 28 listopada przed gmachem Bundestag…