krzyż

Tym razem sondaż, który nie dotyczy wyborów parlamentarnych. Chodzi o kościół, a konkretnie o instytucję celibatu, która jest jednym z fundamentów katolickiej kultury.

Opracowanie statystyczne powstało na zamówienie redakcji dziennika SuperExpress. Wyniki badania, które przedstawiła pracownia Pollster są zachęcające. 66 proc. ankietowanych opowiada się za zniesieniem celibatu. Przeciwnego zdania jest jedynie 21 proc.

„Czy katoliccy księża powinni mieć możliwość zakładania rodzin? Dyskusja na ten temat powraca regularnie. Nawet w samym Kościele nie ma co do tego zgody – sprawę omawiano choćby podczas ostatniego synodu biskupiego w Amazonii” – czytamy w SuperExpressie.

Gazeta ta przytacza również badania prof. Józefa Baniaka, socjologa religii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza sprzed kilku lat. Wykazały one, że spośród kilkuset przepytanych przez profesora księży 15 proc. miało dziecko, a aż 60 proc. miało doświadczenie związku z kobietą.

Warto w tym kontekście przypomnieć, iż w jednym z wrześniowych numerów dodatku Plus Minus do dziennika Rzeczposposlita pewien polski katolicki talib wspomniał o zjawisku „nowej reformacji”, która rodzi się w łonie kościołą powszechnego. Jako jeden z jej przejawów wskazuję się m.in. między innymi pomysł wyświęcania na księży żonatych mężczyzn w regionie Amazonii. Autorem tego tekstu jest nie kto inny, jak znany katolicki  fundamentalista Tomasz Terlikowski.

„I nawet jeśli na początku zmiana dotyczyć będzie Amazonii, to raczej prędzej niż później zostanie ona przyswojona w całym Kościele katolickim, szczególnie że wielu niemieckich czy szwajcarskich biskupów tylko czeka na sygnał od synodu, by wyświęcić pierwszych żonatych na kapłanów. Nowa reformacja trwa i czas przyjąć to do wiadomości” – pisał Tomasz Terlikowski.

Na kwestię tę uwagę zwrócił także Portal STRAJK. Niemieccy hierarchowie chcą bowiem zwołać specjalny synod, na którym zajmą się m.in. celibatem i kapłaństwem kobiet. Stolica Apostolska zareagowała srogą połajanką.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…