Share Button

Stowarzyszenie ruszyło z akcją uświadamiającą „Krwawa FIFA”. Nawołują federację FIFA do tego, aby powstrzymała Rosję przed masowym truciem bezdomnych psów w ramach „oczyszczania” miast, w których odbędą się mistrzostwa w piłce nożnej.

Otwarte Klatki i Anima International rozpoczęły międzynarodową kampanię, w ramach której pokazały materiały wideo nakręcone w rosyjskich miastach, będących gospodarzami mistrzostw. Widać na nich psy umierające w męczarniach – w wyniku celowego otrucia.

Mimo że rosyjski minister sportu zapewniał od początku, że jego kraj zapewni bezdomnym zwierzętom opiekę, a jeśli będzie trzeba – powstaną nawet nowe schroniska – obrońcy praw zwierząt nie wierzą. Wolontariusze z Rosji podsyłają im dowody na to, że władze niektórych miast rozwiązują problem „na skróty”. Nagrania pochodzą z Samary i Wołgogradu. Po ulicach miast krążą obywatelskie „szwadrony śmierci” – ludzie, którym za każdego zabitego psa samorząd płaci niewielką sumę pieniędzy. Natomiast zorganizowane akcje polegają na podrzucaniu w miejsca bytowania bezdomnych psów mięsa nafaszerowanego chemikaliami. Psy krztuszą się krwią, umierają w potwornym bólu.

Akcja wystartowała w ubiegły poniedziałek. W ciągu dwóch dni 20 tysięcy ludzi podpisało już petycję do FIFA, aby zechciała wprowadzić do swojego Kodeksu Etycznego specjalną klauzule dotyczącą dobrostanu zwierząt i przede wszystkim wpłynęła na Rosję.

– Puchar Świata FIFA jest jednym z najwspanialszych wydarzeń sportowych na świecie i powinien inspirować do zaangażowania i sukcesów. Zamiast tego, wydarzenie zostało naznaczone brutalnymi otruciami bezpańskich psów, które mają pomóc w „upiększeniu” wizerunku miast-gospodarzy. Zabijanie zwierząt, których jedyną zbrodnią jest nie posiadanie rodziny, którą mogłyby kochać, jest zarówno niemoralne, jak i nieefktywne. Wzywamy miłośników zwierząt na całym świecie do podpisania naszej petycji do FIFA i pomocy w zakończeniu na dobre tego rodzaju praktyk – powiedziała koordynatorka kampanii Iga Lebuda.

Rosyjska działaczka na rzecz zwierząt Jekaterina Dmitrijewa już w styczniu zwracała uwagę na to, że władze niektórych miast organizatorów przeprowadziły przetargi na odłów i uśmiercenie bezdomnych psów i kotów na 2018 rok. Obrońcy zaskarżali tego typu zamówienia publiczne. Z problemem na przełomie roku zapoznała się nawet administracja Władimira Putina, który wydał w tej sprawie oficjalny dokument: samorządom, Ministerstwu Przyrody i Ministerstwu Zdrowia zalecono „unikanie środków, które mogą być uznane za okrutne traktowanie zwierząt”. Jak widać, bez skutku.

Petycję można podpisać tutaj.

Share Button

3 komentarze

  1. TOR napisał:

    Przejmujecie sie psami w Rosji! Może bardziej trzeba sie zająć Izraelem mordowanymi Palestyńczykami

  2. lubat napisał:

    Mam nieodparte wrażenie, że Otwarte Klatki i Anima International są płatnymi agentami wrogów Rosji i robią wszystko, by zas**ć opinię tego kraju. W tym szubrawym celu gotowi są nawet do inscenizacji „zagłady” bezpańskich psów.
    Otwarte Klatki i Anima International mają głęboko w d… los bezpańskich psów i ludzi, dla których te psy stanowią często śmiertelne zagrożenie: nie ma tygodnia, w którym by się nie zdarzył przypadek zagryzienia człowieka. Zdarza się to nawet w Moskwie czy Petersburgu. Nie mówiąc o jakichś tamtejszych Pcimiach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*