Coraz częściej zwykli ludzie zadają sobie pytanie: kto i ile wzbogacił się na pandemii? Poważne amerykańskie medium odpowiada na to pytanie.

Amerykański portal Insider, używa już bez wahania sformułowania „kompleks kowidowo-przemysłowy”, nawiązujący do określenia „kompleks przemysłowo-zbrojeniowy” kojarzony z pazernością i nie oglądaniem się na jakiekolwiek wartości etyczne. Ahmed Sule wskazuje, że w skład tego kompleksu wchodzą wielkie koncerny farmaceutyczne, wielkie spółki branży IT, wojskowi, politycy i ich przyjaciele i charakteryzuje się on tajnością, kolesiostwem, niesprawiedliwością i brakiem efektywności. Na pandemii robią lukratywne biznesy.

Sule jest zdania, że na szczycie piramidy „kompleksu kowidowo-przemysłowego” stoją rządy, których politycy, wykorzystując swoją władzę na finansami państwa, tworzą środowisko sprzyjające niejasnym powiązaniom, naruszaniem reguł runku i etyki.

Na przykład amerykański publicysta uważa, że duża liczna „kowidowych kontraktów” była przekazana do realizacji wykonawcom bez żadnego przetargu. Sule powołuje się przy tym na „USA Today”, który zbadał, że w 15 amerykańskich stanach, najmocniej dotkniętych epidemią 1600 kontraktów wstąpiło w życie bez żadnego przetargu, a wśród wykonawców byli ludzie zamieszani w unikanie płacenia podatków. 250 firm dostało bezprzetargowo kontrakty powyżej miliona dolarów każdy. Z kolei brytyjska Izba Rozrachunkowa zbadała, że kontrakty na sumę 10,5 miliarda funtów były realizowane bez przetargów. Dochodziło do poważnych naruszeń dyscypliny finansowej i wydatków przeznaczonych na walkę z pandemią. Pentagon na przykład przekierował miliard dolarów, przeznaczonych pierwotnie na medyczne wyroby i urządzenia, na badania nad silnikami odrzutowymi i kamizelkami kuloodpornymi.

Wielka Brytania na programy do śledzenia i testowania chorych na COVID-19 przeznaczyła 22 mld funtów, czyli więcej niż na policję i strażaków razem.

W USA ponad 10 miliardów dolarów otrzymali klienci 27 lobbystów, „związanych z Donaldem Trumpem”, w Wielkiej Brytanii minister finansów był związany z firmą Moderna, która otrzymała kontrakt na 7 milionów szczepionek. W Niemczech dwaj politycy związani z rządzącą CDU-CSU podali się do duymisji, kiedy na jaw wyszły ich powiązania z operacjami zakupu maseczek po zawyżonych cenach.

Do tego można dodać gigantyczne zyski wielkich korporacji farmaceutycznych. Pfizer zarobi 15 miliardów na swoim preparacie, Moderna 19,6 mld. Zyski, podkreśla Sule, wydają się zasłużone, ale warto popatrzeć na to od strony gigantycznych środków, które na prace nad szczepionkami dało tym firmom państwo czyli podatnicy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…