Partia Razem zakończyła wczoraj swój Kongres zdalny. W sieciach społecznościowych poinformowała o jego niektórych ustaleniach.
Partia Razem doszlusowała do ugrupowań owładniętych manią zachowania za wszelką cenę dyskrecji ze swojego życia partyjnego. W tej zatem konwencji na swej stronie uprzejmie raczyła jedynie przekazać, że „ambitne i realne cele klimatyczne, technologie służące społeczeństwu i urlopy po 20 latach pracy – to jedne z najważniejszych zmian uchwalonych na Kongresie”, a także, że „o każdym [postulacie – przyp. red.] Wam opowiemy i przekonamy Was, dlaczego jest to ważne i dlaczego dane postulaty to przyszłość”.
Partia reklamuje rezultat Kongresu z przekonaniem: „Wprowadzamy do programu rewolucyjne i bezprecedensowe propozycje, o których nie ma odwagi pisnąć żadna polska partia”.
Z dostępnych źródeł wynika zatem, że Razem do swego programu wprowadziła następujące zmiany:
1) Dotyczące klimatu, w tym: „całkowita neutralność węglowa do 2050 roku, oparcie energetyki w całości na Odnawialnych Źródłach Energii w miksie z energią atomową, wyeliminowanie smogu i tworzenie nowych parków narodowych, ograniczenie przywilejów łowieckich i wsparcie transformacji rolnictwa na neutralne środowiskowo” .
2) W sprawach pracowników firm platformowych i tych, którzy pracują przy pomocy cyfrowych środków komunikacji wprowadzono postulaty, by wprowadzić kontrolę „nad algorytmami zarządzającymi pracą”, zapewnić tzw. prawo do odłączenia czy ograniczenie cyfrowego nadzoru oraz konieczność wprowadzenia umów o pracę dla osób pracujących na rzecz platform cyfrowych”.
3) Partia zaznaczyła, że w dodała dział „Państwo w służbie społeczeństwu”, który zajmuje się społeczną odpowiedzialnością służb oraz wyznacza cele „w zakresie narkopolityki”.
4) Zmieniono niektóre zapisy w dziale „Państwo po stronie pracujących” poprzez promowanie ułatwień zrzeszania się w związkach zawodowych, postulowanie kar dla utrudniających działalność związkową, możliwość rocznego urlopu po przepracowaniu 20 lat dla wszystkich zatrudnionych, gwarancji zatrudnienia oraz postulat jawności płac. Propozycje te, jak informuje partia razem „uzyskały poparcie delegatek i delegatów”.
5) Zaproponowano także zapisy dotyczące „zablokowania ekspansji dużych funduszy mieszkaniowych, wprowadzenia progresywnego podatku od wartości drugiej i każdej kolejnej nieruchomości, czy konieczności przekazywania przez deweloperów części budowanych mieszkań do zasobu komunalnego”.
6) Kongres zajął się też ochroną zdrowia, szczególnie jego finansowaniem „na właściwym poziomie, w tym zdrowia psychicznego”.
7) Zajęto się także kwestią równościową. Chodzi o „możliwość formalnej deklaracji płci również dla osób niebinarnych oraz zakaz terapii konwersyjnych. Również w całym statucie partii wprowadzono osobatywy obok binarnych form płciowych, jak np. członek i członkini – „osoba członkowska”.
W niedługim czasie społeczeństwo może oczekiwać, że te dość enigmatycznie wyrażone ustalenia Kongresu zostaną, zgodnie z obietnicą opowiedziane przez aktywistów partii Razem i zostanie do nich ono (społeczeństwo) przekonane. No cóż, pozostaje życzyć powodzenia.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…