Aresztowanie dziś rano 47-letniego Juliana Assange’a, założyciela WikiLeaks i jednego z najodważniejszych dziennikarzy na świecie, wywołało lawinę reakcji międzynarodowych. Ekwador odebrał mu udzielony wcześniej azyl polityczny, pozbawił obywatelstwa i wydał władzom brytyjskim. Assange spędził w ambasadzie Ekwadoru w Londynie prawie siedem lat.

Okładka Time’a, 2016.

W ciągu wielu ostatnich miesięcy władze ekwadorskie przygotowywały się do tego skandalicznego ruchu. Człowiek, który ujawnił liczne zbrodnie amerykańskie w Iraku i innych krajach, był podsłuchiwany i nieustannie filmowany bez swej wiedzy w swoim pokoju w ambasadzie. WikiLeaks i liczni dziennikarze wiedzieli, co się szykuje: ujawniono zarówno naciski amerykańskie na Ekwador, jak i przestępstwa finansowe prawicowego, proamerykańskiego prezydenta tego kraju Lenina Moreno.

Były lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa, przebywający dziś na wygnaniu w Belgii, za którego czasów Assange był chroniony, obarczył obecnego prezydenta  odpowiedzialnością za wydanie dziennikarza. Nazwał Moreno „największym zdrajcą w historii Ameryki Łacińskiej”. „To wystawia życie Assange’a na niebezpieczeństwo i upokarza Ekwador” – napisał na Twitterze – „To zbrodnia, której ludzkość nigdy nie wybaczy”.

Inny wielki sygnalista Edward Snowden pisał o „ciemnym dniu wolności prasy”: „Obraz ambasadora zapraszającego do ambasady tajną policję, by aresztować wydawcę – czy to się podoba, czy nie – nagradzanych materiałów dziennikarskich, skończy w podręcznikach historii jako przykład hańby.” Jean-Luc Mélenchon, przywódca lewicowej Nieuległej Francji nazwał Moreno „sługusem USA” i „zdrajcą”.

WikiLeaks oskarżyli Ekwador o „pogwałcenie prawa międzynarodowego”. Matka dziennikarza Christine Assange oświadczyła, że „naszym celem pozostanie, jak zawsze, przeszkodzenie w ekstradycji Juliana do Stanów Zjednoczonych”, gdzie grozi mu dożywocie.

Potwierdził to Juan Branco, francuski adwokat Assange’a: „Do wszystkich, którzy nas opuścili: nie zapomnimy. Do wszystkich innych: będziemy walczyć do końca, by nie dopuścić do ekstradycji i oskarżenia człowieka, uznanego przez ONZ za jedynego więźnia politycznego naszego kontynentu”. Do WikiLeaks napływają z całego świata wyrazy solidarności z Julianem Assangem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nie miejmy wątpliwość ze obecnie zagrożenie dla pokoju świata jest imperializm amerykański,oczywiście nie można zapominać tez o imperializmie rosyjskim.

  1. To nie zapomnij też o imperializmie polskim, bo Czesi czy Litwini pamiętają.

  2. A i o imperializmie chińskim, laotańskim, paragwajskim, papuaskim czy eskimoskim też.

 2. 8-Ka
  «jutro żołnierz michnika żakowski to uzasadni w radiu tok fm ……»
  Juz uzasadniaja:
  W Polityce :”Twórca WikiLeaks w rękach policji. Obrońca wolności czy prekursor trolli?”
  Pisze dziennikarz czy sympatyk pewnych sluzb ?

  „Nowy prezydent Ekwadoru życzliwiej niż poprzedni podchodzi do USA „

  „Dlaczego jednak publikowane dokumenty kompromitują czy stawiają w dwuznacznym świetle instytucje zachodnie? Dlaczego nie ma dokumentów kompromitujących Kreml? Czy tylko dlatego, że Kreml składa się z aniołów, którym niczego zdrożnego nie można zarzucić? „
  – w moim przekonaniu ta prace wykonuja setki „dziennikarzy” na uslugach zachodnich sluz specjalnych – o tym tez już pisano. Czy dziennikarz Polityki do nich należy nie wiem, ale tak jak on zapytuje o role Assange’a tak ja mam podobne pytanie o role pana dziennikarza.

 3. Żal porządnego człowieka. Szkoda, że nie poprosił o azyl w ambasadzie KRLD lub innego nieuległego kraju.

 4. Z tym jedynym więźniem politycznym to chyba przesadzili. A może nie wiedza o Piskorskim?

 5. …pewnie „dostanie” raka. to też bardzo lubiana metoda imperialistycznych bandytów znad Potomaku.

 6. jutro żołnierz michnika żakowski to uzasadni w radiu tok fm.Na dużą literę solidaruchy nie zasługują

 7. Nic tak nie przynosi sławy, jak bohaterska śmierć bojownika. Cześć świętej pamięci Juliana. Już nie żyjesz, bo siepacze wydali na Ciebie wyrok, wszyscy o tym wiedzą, ale boją się powiedzieć prawdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Białoruski lider korzysta z polskiego święta, by podkreślić własną niezależność

Białoruś wobec trudnej sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim, próbuje samodzielności. …