Minister cyfryzacji zapowiada, że wprowadzi ustawowe zmiany służące temu, by Facebook „podlegał polskiemu prawu”. Na czym miałoby to polegać?

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska / facebook.com/StrezynskaAnna/

Po nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zmienić miałyby się następujące rzeczy: portal nie będzie mógł już samodzielnie blokować różnych kont i treści; sprawami wykrywanymi na Facebooku zajmować się będą sądy 24-godzinne, a zgłaszać fake newsy oraz hejt będą… wyłącznie użytkownicy.

Wydaje się, że rozwiązania, które proponuje Anna Streżyńska pochodzą z innej galaktyki. Zwłaszcza oddanie pełnej decyzyjności użytkowników bez nadzoru administratora z zewnątrz. Facebook zamieni się w poletko nieustannych bitew o usuwanie, rozliczanie, zniesławianie. Co na to minister?

– Oddajemy władzę w ręce użytkowników, czyli to użytkownicy zgłaszają hejt, gdy czują naruszenie swoich dóbr osobistych, bo hejt to często zniesławienie czy obelga, potwarz. Zgłaszają też fake newsy, gdy czują zagrożenie w sprawie otrzymywania wiarygodnych informacji. Klient ma decydować o tym, czy czuje się zagrożony i czy jego interes został naruszony.
W sprawie prawdziwości niusów zgłaszanych jako fejki decydować mają natomiast… sądy 24-godzinne.

– Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązanie w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. I po początkowych problemach z uzyskaniem zgody, bo to wiąże się reorganizacją sądownictwa i przeznaczeniem specjalnych sądów do tego celu, teraz mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedziała szefowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Zbigniew Ziobro ponoć wstępnie zgodził się na to rozwiązanie, ponieważ „doszedł do wniosku, że to dobra, obiektywna ścieżka, bo sędziowie są niezawiśli”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zwracam uwagę, że projekt ustawy, o którym mowa, ma dotyczyć KAŻDEGO serwisu internetowego, nie tylko Facebooka. Np. Waszego portalu także :)

  2. Jeśli ludzie będą wiedzieli, że za wpisy na Facebooku mogą odpowiadać karnie, będą mądrzej pisać i liczba przestępstw spadnie. Powinni też się zająć portalen Niezalezna.pl – tyle tam przestępstw kryminalnych w komentarzach nawołuących do zabijania że dziw, że nikt się za to nie weźmie.

  3. Admini fb nie dbaja o usuwanie faków, hejtu, spamu i scamu. Najwyrazniej musi o to zadbac ktos inny.

  4. Cóż ci się Weroniko Książek nie podoba w tym aby to POLSKIE PRAWO decydowało o różnych rzeczach? Jak tak podoba ci się pani W.K. jankeskie decydowanie to może przeszczepimy do siebie parę amerykańskich praw — proponuję zacząć od faktu niczym nieskrępowanego dostępu do broni, a co!!!!!!!!!
    Tak powinna wyglądać wolność jednostki — czuję się urażony bądż obrażony to sam występuję przeciwko memu oponentowi, nie chcę aby ktoś za mnie decydował gdyż każdy admin czy moderator będzie „kosił” podług swego widzimisię (tako już dzieje się czasami na tymże portalu), pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…