Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej biznesmena Rydzyka.

Lidia K.-M., została skazana za odmowę udostępnienia dokumentów spółki czyli za odmowę ujawnienia informacji publicznej. Zwracała się o wspomniane dokumenty Fundacja Watchdog. Aktywistów interesowało, jak fundacja Tadeusza Rydzyka rozdysponowała publiczne pieniądze, które dostała od szczodrego państwa PiS. Fundacja Rudzyka odmawiała konsekwentnie udosteopnienia informacji. Sprawa skończyła się w sądzie, a na ławie oskarżonych zasiedli, obok Lidii K.-M., Tadeusz Rydzyk i Jan Król.

W obronie Fundacji przed kontrola społeczną występował m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. „Tutaj nie chodzi o sprawiedliwość i prawo, lecz o nękanie i inwigilację. To są metody wzięte rodem z reżimu Łukaszenki. Nie do pomyślenia jest to, że ktoś ma odwagę formułować takie wnioski”, mówił minister. Przy takim nikogo raczej nie zaskoczyło, iż sąd skazał nieprawomocnie tylko księgową, a pozostałych oskarżonych uniewinnił.

Prokuratura złożyła apelację do Sądu Okręgowego, z żądaniem uniewinnienia księgowej. Podstawą wniosku prokuratury jest,  że Stowarzyszenie Watchdog nie było pokrzywdzone, zatem nie miało prawa wnosić oskarżenia. „Należy uznać, że proces w sprawie był niedopuszczalny, zaś postępowanie winno być umorzone przed rozpoczęciem przewodu sądowego”, wyjaśniała Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura konsekwentnie od samego początku broniła Tadeusza Rydzyka i prawa jego fundacji do trzymania w tajemnicy, co zrobiła z pieniędzmi podatnika.

Wyrok sądu apelacyjnego pokaże, na ile polski wymiar sprawiedliwości jest podatny na naciski ze strony ministra sprawiedliwości wyznaniowego państwa.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…