Płace nauczycieli za rządów PiS rosły wolniej niż średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej – ustalił Portal Strajk na podstawie danych GUS i MEN. Wynika z nich coś bardzo niewygodnego dla premiera Mateusza Morawieckiego i prorządowych mediów, które bombardują obywateli newsami o rzekomo wysokim wzroście pensji pracowników oświaty.

1265 zł brutto – o tyle wzrosły od 2015 roku, a więc od czasu, gdy władze sprawuje rząd Prawa i Sprawiedliwości wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Statystyki te obejmują zatrudnionych na podstawie umowy o pracę we wszystkich sektorach. W 2015 roku pracownik zarabiał średnio 3899,78 zł brutto. W kwietniu bieżącego roku było to już 5164,53 zł brutto. Jeszcze nigdy płace w Polsce nie rosły tak szybko.

Niestety, prosperity nie dotyczy nauczycieli. Rząd PiS był dla nich wyjątkowo skąpy. Nauczyciele stażyści zarabiają obecnie 2538 zł brutto. W 2015 roku otrzymywali 2265 zł brutto. Gabinety Szydło i Morawieckiego zapewniły im więc zaledwie 273 zł brutto podwyżki. Równie dramatycznie przedstawia się sytuacja nauczycieli kontraktowych, którzy w 2015 roku zarabiali 2331 zł brutto, a teraz inkasują 2611 zł brutto, co oznacza wzrost o „zawrotne” 280 zł brutto. W 2015 roku biedę klepał również nauczyciel mianowany, który za miesiąc pracy w polskiej szkole otrzymywał 2647 zł brutto. Cztery lata rządów PiS sprawiły, że jego pensja wzrosła o 318 zł brutto do 2965 zł. Resort Anny Zalewskiej żałował grosza nawet nauczycielom dyplomowanym, których wynagrodzenie w omawianym okresie zwiększyło się z 3109 do 3483 zł brutto, a wiec o 374 zł brutto. To największy wzrost pensji jaki zanotowano w polskich szkołach za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Co ciekawe, szybciej płace rosły nawet za rządów liberałów. Co pokazuje poniższa tabela.

źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

 

 

 

 

 

Zaprezentowane liczby jasno pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość dopuściło się poważnych zaniedbań wobec polskich nauczycieli. Czy kogokolwiek jeszcze może dziwić ich niezadowolenie i potrzeba podjęcia strajku?

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nowy premier Macedonii: krok bliżej do Wielkiej Albanii?

25 stycznia premier Macedonii Północnej, Dimitar Kovacevski, podał się do dymisji. Jego mi…