Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pokazuje niebezpieczną tendencję: coraz więcej podejrzanych trafia do aresztów.
Tendencja z ostatnich miesięcy pokazuje, że coraz więcej podejrzanych trafia do aresztów tymczasowych, twierdzi raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Jeżeli w 2015 roku (w którym PiS objał władzę) w aresztach tymczasowych siedziało ponad 4 tysiące osób, to w 2018 było ich niemal trzy razy więcej. Czym to jest spowodowane? Jeden z autorów Raportu, Piotr Kładoczny nie ma wątpliwości: to rezultat polityki karnej państwa, którą zafundowało Polsce Prawo i Sprawiedliwość. Wpływa na to coraz większa liczba wniosków ze strony prokuratury, która postuluje dla podejrzanych taki właśnie środek zapobiegawczy, a także przychylny klimat dla stosowania aresztu, w którym sądy chętniej uznają prokuratorskie wnioski za uzasadnione. Wsadzenie podejrzanego za kraty ma być dowodem na siłę i sprawność działania aparatu państwowego.
Liczba aresztowanych sukcesywnie, co roku, rosła od momentu, kiedy PiS wziął władzę czyli od 2015 roku. I wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa jest stała i niedługo osiągnie rekordowy poziom z 2009 roku, kiedy tymczasowo aresztowanych było w Polsce 9460 osób. W 2018 roku tymczasowo aresztowanych było już 7360 osób, zatem do wyników 2009 roku już doprawdy niewiele zostało.
– Mamy wrażenie, że klimat ostatnio jest taki, że władza lubi pokazać, że działa od razu. Dla opinii publicznej przekazem, że prokuratora i państwo działa, jest to, że ktoś zostaje aresztowany – cytuje opinię Piotra Kładocznego portal Onet.pl.
Kładoczny zwraca też uwagę, że wysoka aktywność sądów dyscyplinarnych, które potrafią ukarać sędziów za uchylenie wniosku o areszt też ma wpływ na chętniejsze skłanianie się ku wnioskom prokuratury o aresztowanie podejrzanego. Ekspert uważa, że jest to forma nacisku na wymiar sprawiedliwości.
Haniebny dla polskiego państwa jest też wzrost liczny aresztowanych ludzi, przetrzymywanych tam przez ponad rok, choć specjaliści uważają, że pobyt w areszcie ciągnący się ponad rok, świadczy o źle przygotowanej sprawie. Lub też w takim wypadku areszt jest tzw. wydobywczy czyli jest formą nacisku na podejrzanego, by poszedł na współprace z organami ściągania.
Wzrost liczby osób tymczasowo aresztowanych jest nie tylko świadectwem bezwzględności władzy. Jest też porażką cywilizowanej polityki penitencjarnej państwa polskiego.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…
Szczególnie ,,cywilizowana” ta polityka penitencjarna była gdy lokalny damski bokser lub szalejący bandziorek z rodzaju ,,kup pan cegłówkę, a ocalisz pan główkę”. dostaje dozór policyjny i może bez przeszkód zastraszać swoje ofiary… Wówczas to jest sukces penitencjarny całogembo! No congtatulation! Więcej takiech ,,ekspertów” a prawa człowieka w odniesieniu do bandziorów będą respektowane w tak wielkim zakresie, ze żaden pod żadnym pozorem do aresztu nie trafi i… problem przepełnionych więzień sam się rozwiąże!
Jednak czy o to chodzi? Bo ryzykujemy że ci których prawa są rzekomo ,,naruszane” będą naruszać prawa pozostałej wiekszości społeczeństwa.