We Wrocławiu odbyło się spotkanie z ambasadorem Palestyny w Polsce dr. Mahmoudem Khalifą. Celem spotkania było przedstawienie obecnej sytuacji w Palestynie oraz uhonorowanie osób i instytucji tytułem „Zasłużony dla sprawy Palestyny” . Wśród wyróżnionych była również redakcja portalu Strajk.eu, który, jak podkreślił ambasador oraz prowadzący spotkanie Sufian Kayali, rzetelnie i obiektywnie informuje opinię społeczną w Polsce o sytuacji w Palestynie.

Nagrodę w imieniu redakcji odebrał Piotr Lewandowski ze Społecznego Forum Myśli Społecznej.

W swoim przemówieniu ambasador Khalifa, zwrócił uwagę na zmiany polityczne które nastąpiły w ostatnich latach na świecie, które, według niego, mają olbrzymi wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Mówca wyraził opinię, że tylko międzynarodowe naciski na Izrael mogą spowodować poprawę sytuacji Palestyńczyków. Jak podkreślił tylko rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczące Palestyny nie są wykonywane, co według niego świadczy o lekceważeniu ich przez Izrael, za przyzwoleniem USA.

Ambasador omówił również rolę Stanów Zjednoczonych w konflikcie. – Podobnie jak wszyscy Palestyńczycy, krytycznie odnoszę się do decyzji prezydenta USA w sprawie przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy – powiedział. – Nie pozwolimy, aby USA były jedynym graczem w sprawie Palestyny. Do rozwiązania sytuacji potrzebne są wspólne wysiłki ze strony Unii Europejskiej, Ligi Arabskiej, Rosji, USA jak też Izraela i samej Palestyny. Tylko wtedy możliwy będzie pokój. Choć po nieprzestrzeganiu umów przez Izrael, przy poparciu USA, sytuacja wróciła do punktu wyjścia i obecnie Palestyńczycy nie wyobrażają sobie wspólnego dwunarodowego państwa. W tej chwili myślimy już tylko o sytuacji, w której Palestyna będzie samodzielnym i niepodległym państwem – podsumował.

Podczas serii pytań do ambasadora podniesiono kwestie braku współpracy między Autonomią Palestyńską a Strefą Gazy. Dlaczego nie działamy wspólnie przeciwko okupantowi, dlaczego Autonomia nie zgadza się na pomoc, którą oferują Strefie Gazy Iran bądź Turcja – pytały zebrane na sali osoby pochodzenia palestyńskiego. Wyrażały również opinię, że nadszedł czas na radykalniejsze działania mające na celu doprowadzenie do powstania niepodległej Palestyny.

Na koniec ambasador zaapelował do zebranych aby aktywnie działali na rzecz Palestyny. – Liczę tutaj na stronę polską, liczę na głos Polski i z Polski – powiedział ambasador.

Wrocławskie spotkanie było pierwszym z serii spotkań, które planuje odbyć w Polsce dr Mahmoud Khalifa.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…