Rozpoczęły się prace budowlane w ramach jednego z flagowych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Z propagandowym zacięciem. Jarosław Kaczyński wbił pierwszą łopatę, a premier Beata Szydło zapowiedziała, że „program ma zwrócić Polakom wolność”.

Beata Szydło wraz ze swoimi ministrami podczas ogłaszania szczegółów programu „Mieszkanie+”/facebook.com

Od początku 2017 roku Polska ma się stać wielkim placem budowy. Pierwszym krokiem będzie utworzenie „Narodowego Funduszu Mieszkaniowego”, któremu zostanie przekazana część gruntów należących obecnie do Skarbu Państwa. Prawdopodobnie większość z tych zasobów to ziemie Polskich Kolei Państwowych. Na jakich zasadach zostaną one przekazane do NFM? Według wyjaśnień wiceministra infrastruktury Kazimierza Smolińskiego spółki będą w zamian otrzymywać jednostki uczestnictwa w projekcie.

Program ma przede wszystkim zwiększyć podaż tanich mieszkań na wynajem. I to właśnie najbardziej odróżnia go od poprzednich projektów takich jak „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla Młodych”, które polegały głównie na dopłatach do rat kredytów czyli ładowaniu pieniędzy publicznych do kieszeni prywatnych banków i developerów. „Narodowy Program Mieszkaniowy” będzie skierowany w pierwszej kolejności do osób o niskich dochodach i bez zdolności kredytowej. Przedstawiciele ministerstwa wspomnieli, że pierwszymi lokatorami będą rodziny wielodzietne. Nie oznacza to jednak, że dostępność do NPM będzie ograniczona.

Czynsz w mieszkaniach wybudowanych przez państwo będzie znacznie niższy od stawek rynkowych. Według słów przedstawicieli ministerstwa będą to stawki oscylujące między 10 a 20 zł za metr kwadratowy, w zależności od lokalizacji. Różnica jest znaczna, dla przykładu średnia cena w Warszawie, według danych przedstawionych przez Marcina Krasonia z Home Broker,  to ok. 50 zł za metr. Należy się więc liczyć z tym, że zwiększenie podaży tanich mieszkań na rynku najmu zmusi również prywatnych właścicieli do obniżenia stawek.

Gdzie powstaną pierwsze mieszkania w ramach programu? W Jarocinie została podpisana umowa z generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny.  W ramach Mieszkanie Plus powstanie 258 mieszkań czynszowych. Druga lokalizacja to Biała Podlaska. Tam zostanie wybudowanych 186 lokali.

Przedstawiciele władzy podkreślają, że Mieszkanie Plus to kluczowy element w konstrukcji gmachu narodowego dobrobytu.

– Przed nami kolejne lata, w czasie których chcemy zaproponować spójną ofertę dla Polaków. W 2018 roku dojdzie do wyborów samorządowych, chcemy więc złożyć propozycję związaną z rozwojem samorządu w Polsce. Można też oczekiwać kolejnych ważnych projektów prospołecznych, ale też takich, które pokazują, w jaki sposób te zmiany, które wprowadzamy w Polsce, mogą być kontynuowane, pogłębiane i rozwijane – powiedziała TVP premier Szydło.

– Ten program jest dla mnie absolutnie kluczowy. Absolutnie najważniejszy. On może zmienić życie naszego kraju na wiele dekad przed nami – powiedział na placu budowy w Białej Podlaskiej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Mieszkanie własne, albo mieszkanie wynajęte, ale w sposób pewny i za niewielką cenę, to jest warunek normalnego życia, to jest coś co trzeba określić jako podstawowe prawo człowieka, to jest warunek założenia i dobrego funkcjonowania rodziny, przychodzenia na świat dzieci, to jest można powiedzieć warunek wolności – przekonywał Jarosław Kaczyński.

 

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pierwszą łopatę powinna wbić premier Beata Szydło. Wyszło Szydło z worka kto w Polsce rządzi!
    Do refleksji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trump na tropie postprawdy. Były prezydent USA zakłada własną platformę social media

Zbanowany na wszystkich serwisach społecznościowych jak Twitter i Facebook, Donald Trump d…