Fotografia szubienicy

Tym razem obrońcy praw człowieka przynoszą dobre wiadomości: w 2018 roku zdecydowana większość państw zniosła karę śmierci albo wstrzymała jej wykonywanie. Liczba egzekucji spadła o jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2017. Udało się dojść do najniższego poziomu od dekady.

W 20 państwach wykonano w ubiegłym roku co najmniej 690 wyroków śmierci – informuje w swoim raporcie AI. To oczywiście nadal liczba budząca przerażenie, ale okazuje się, że w 2017 wykonano ich prawie tysiąc (993 egzekucje w 23 krajach). Obrońcy praw człowieka zaznaczają, że to dane wyłącznie oficjalne. Nieoficjalnych straceń ująć w statystykach się nie da, jednak „tendencja do znoszenia kary śmierci jest już nieodwracalna”.

Przeważająca większość, czyli 78 proc. udokumentowanych egzekucji przypadło w zeszłym roku na cztery kraje: Iran (253), Arabia Saudyjska (149), Wietnam (co najmniej 85) i Irak (co najmniej 52). Nie ma danych z Korei Północnej. Niektóre kraje zdecydowały się jednak po latach tę karę wznowić, jak Tajlandia (po 9 latach w czerwcu 2018 wykonano pierwszą egzekucję) a także Botswana (2 przypadki ), Sudan (2) i Tajwan (1). Te trzy kraje zawiesiły wykonywanie kary śmierci 2016 roku.

USA z kolei wykonują karę śmierci i absolutnie się z tego nie wstydzą: w 2018 wykonano 25 wyroków, z czego aż 13 w jednym stanie – to oczywiście Teksas.

Inne państwa, w których liczba egzekucji wzrosła w ostatnich miesiącach to Białoruś, Japonia, Singapur, Sudan Południowy. Prezydent Sri Lanki w lutym 2019 zamieścił ogłoszenie, w którym poszukiwał pracowników do wykonania wyroków. Jeśli znajdzie chętnych, obiecał przywrócenie kary śmierci po 40 latach.

„W większości krajów stosujących karę śmierci, jest ona orzekana w procesach, które nie odpowiadają międzynarodowym standardom rzetelnego postępowania sądowego” – alarmują autorzy raportu. Dowodzą, że w krajach takich jak Egipt, Iran, Irak, Chiny, Arabia Saudyjska, podstawą do zarządzenia kary śmierci bywają zeznania wymuszone torturami.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty

W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…