Tym razem obrońcy praw człowieka przynoszą dobre wiadomości: w 2018 roku zdecydowana większość państw zniosła karę śmierci albo wstrzymała jej wykonywanie. Liczba egzekucji spadła o jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2017. Udało się dojść do najniższego poziomu od dekady.
W 20 państwach wykonano w ubiegłym roku co najmniej 690 wyroków śmierci – informuje w swoim raporcie AI. To oczywiście nadal liczba budząca przerażenie, ale okazuje się, że w 2017 wykonano ich prawie tysiąc (993 egzekucje w 23 krajach). Obrońcy praw człowieka zaznaczają, że to dane wyłącznie oficjalne. Nieoficjalnych straceń ująć w statystykach się nie da, jednak „tendencja do znoszenia kary śmierci jest już nieodwracalna”.
In 2018, global executions fell by 31%, the lowest number in at least a decade. But we must continue the fight: Join our mission to end the #DeathPenalty, in ALL cases, without exception. Read our latest report. https://t.co/3sTq1cwx2c
— Amnesty International (@amnesty) 10 kwietnia 2019
Przeważająca większość, czyli 78 proc. udokumentowanych egzekucji przypadło w zeszłym roku na cztery kraje: Iran (253), Arabia Saudyjska (149), Wietnam (co najmniej 85) i Irak (co najmniej 52). Nie ma danych z Korei Północnej. Niektóre kraje zdecydowały się jednak po latach tę karę wznowić, jak Tajlandia (po 9 latach w czerwcu 2018 wykonano pierwszą egzekucję) a także Botswana (2 przypadki ), Sudan (2) i Tajwan (1). Te trzy kraje zawiesiły wykonywanie kary śmierci 2016 roku.
USA z kolei wykonują karę śmierci i absolutnie się z tego nie wstydzą: w 2018 wykonano 25 wyroków, z czego aż 13 w jednym stanie – to oczywiście Teksas.
Inne państwa, w których liczba egzekucji wzrosła w ostatnich miesiącach to Białoruś, Japonia, Singapur, Sudan Południowy. Prezydent Sri Lanki w lutym 2019 zamieścił ogłoszenie, w którym poszukiwał pracowników do wykonania wyroków. Jeśli znajdzie chętnych, obiecał przywrócenie kary śmierci po 40 latach.
„W większości krajów stosujących karę śmierci, jest ona orzekana w procesach, które nie odpowiadają międzynarodowym standardom rzetelnego postępowania sądowego” – alarmują autorzy raportu. Dowodzą, że w krajach takich jak Egipt, Iran, Irak, Chiny, Arabia Saudyjska, podstawą do zarządzenia kary śmierci bywają zeznania wymuszone torturami.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…