Share Button

Młodzi Polacy mają problem z rasizmem? Trudno się dziwić, skoro złe wzorce przekazywane są przez nauczycieli. Pedagodzy z  II LO w Chełmie urządzili sobie festiwal podśmiechujek z studniówkowego partnera jednej z uczennic. Chłopak wyróżniał się ciemniejszym kolorem skóry.

II LO w Chełmie / google.maps

Do żenujących zdarzeń doszło podczas próby poloneza w chełmińskiej placówce. „Kasia przyprowadziła sobie Murzyna”  – zanosili się ze śmiechu nauczyciele, dodając, że dziewczyna o jasnej karnacji i jej śniady partner  „pasują do siebie jak dwie czarne krople wody”.  Chłopak spotkał się również z pytaniem „kto go poskładał”.

Chłopak wrócił do domu podłamany. Opowiedział o wszystkim matce, która złożyła skargę w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta. Sprawa trafiła również do delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie. W normalnych warunkach nauczycieli czekałyby poważne konsekwencje, ze zwolnieniami dyscyplinarnymi włącznie. Obecnie jednak, wymienione organy są w trakcie wdrażania zmian ideologicznych, implementowanych przez PiS, a zatem nie jest pewne, czy rasistowski rechot spotka się z odpowiednią reakcją.
Sytuację próbowała ratować Teresa Kiwińska, dyrektorka placówki. Zaprosiła ucznia i jego matkę do szkoły. – W czasie tego spotkania doprowadziłam do konfrontacji ucznia z nauczycielami. Ci przeprosili chłopca zapewniając, że były to tylko żarty. Matka złożyła jednak oficjalną skargę. W związku z tym wdrożyłam wewnętrzne postępowanie celem dokładnego wyjaśnienia zajścia i wypracowania wniosków. Wyjaśnień z mojej strony oczekuje także zaalarmowany przez matkę Wydział Oświaty oraz kuratorium. Do piątku będę miała gotowe stanowisko w tej sprawie – powiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.
Warto wsłuchać się również w głos kolegów i koleżanek Katarzyny. – Ci nauczyciele nie powinni się tak zachować – powiedziała „DW” jedna z maturzystek z I LO w Chełmie. – Nie można kogokolwiek oceniać po kolorze skóry – dodała.
Share Button

10 komentarzy

 1. xx napisał:

  proponuję tytuł i tekst artykułu skonfrontować z faktami , relacjami świadków , sam tytuł może być podręcznikowym przykładem materiału na zamówienie a nie bezstronnej relacji dziennikarskiej , pierwsze trzy słowa tytułu dyskredytują i „ałtora” i portal który TO zamieścił

 2. sru napisał:

  czegoś nie rozumię, co trzeci artykuł jest o biednych nauczycielach a tu masz niedobre cholery, ja zawsze mówiłem że to banda nierobów

 3. 8-ka napisał:

  głupie gówno nie nauczyciele

 4. Piger Henricus napisał:

  Co to znaczy ”w normalnych warunkach ” – czy ktoś tu jest na tyle durny by wierzyć, że za rządów PO czy nawet SLD ”czekałyby nauczycieli poważne konsekwencje, ze zwolnieniami dyscyplinarnymi włącznie” ?! Tak się akurat składa, że związek nauczycieli jest lewicowy a jego władze to komusza skamielina, więc lewica powinna uderzyć się tu wpierw we własne piersi zamiast zwalać wszystko na PiS.

 5. lubat napisał:

  A co, nie przyprowadziła go? Sam sobie przyszedł?

  • Imbir napisał:

   Bredzi pan od rzeczy. Napisałbym więcej, ale nie mam ochoty bić się z gównem

  • Piger Henricus napisał:

   @Imbir – właśnie zrównałeś się ze swołoczą, która pozwalała sobie na chamskie odzywki wobec Murzyna a nawet stoczyłeś się niżej bo nikt tam nie pozwolił sobie na tekst o ”czarnym g…”. Innymi słowy nie masz prawa wypominać innym chamstwo samemu chamem będąc.

  • KAPITALIZM - KANIBALIZM napisał:

   @Piger Henricus
   Jest takie dobre powiedzenie:
   „Na chama potrzebne jest półtora chama” …

  • Piger Henricus napisał:

   @KAPITALIZM – KANIBALIZM – miałbyś rację gdyby gość wyskoczył z tekstem o ”murzynskim g…” czy czymś takim, wtedy rzeczywiście nic innego nie pozostaje jeśli nie jest się tołstojowcem czy kimś takim, ale tu reakcja była kompletnie niewspółmierna, przez to kompromitująca.

  • Imbir napisał:

   @Piger Henricus

   Związek frazeologiczny „bić się z gównem” oznacza „bezsensowną i nieprzyjemną walkę”, i w takim kontekście go użyłem, odnosząc się do śmieszkowania z rasizmu. Natomiast związki frazeologiczne o „czarnym gównie”, ani tym bardziej „murzyńskim”, w języku polskim, wydaję mi się, nie występują. Jeśli jednak kogoś uraziłem swoim słownictwem- przepraszam.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*