Na całym świecie trwają dziś obchody 150. rocznicy urodzin Róży Luksemburg, rewolucjonistki, ekonomistki i teoretyczki marksistowskiej. Nie zdezaktualizowało się jej hasło: Socjalizm albo barbarzyństwo! czy przenikliwe analizy funkcjonowania systemu kapitalistycznego. Zamojska Lewica rozdawała z okazji dzisiejszej rocznicy róże, a aktywiści wrocławskiego Razem chcą, by Luksemburg została patronką placu w ich mieście.

Problemu z placem Róży Luksemburg (a także stacją metra o tej nazwie i nieodległą ulicą) nie mają w Berlinie. Czy we Wrocławiu również znajdą się odważni samorządowcy i politycy, którzy zechcą upamiętnić rewolucjonistkę?

Petycję w tej sprawie złożył do rady miejskiej Wrocławia i do miejscowej komisji nazewnictwa Wojciech Browarny, historyk i działacz Razem. On i jego organizacja proponują, by imieniem Luksemburg nazwać plac w pobliżu więzienia przy ul. Kleczkowskiej, gdzie polityczka spędziła w zamknięciu szesnaście miesięcy, uwięziona bez wyroku w lipcu 1917 r. Słynne Listy z więzienia i wywołujący do dziś dyskusje, wydany pośmiertnie tekst Rewolucja rosyjska zostały napisane przez nią właśnie w tym miejscu.

– Swoje dramatycznie przerwane życie Róża Luksemburg poświęciła walce o wolność myślenia. Głosiła pacyfizm. Sprzeciwiała się imperializmowi i kolonializmowi. Broniła praw pracowniczych i praw kobiet. Jej dzieła także współcześnie inspirują ruchy równościowe, alterglobalistyczne i klimatyczne – czytamy w petycji Razem. Partia zwraca również uwagę, że skwer obecnie nie ma żadnego patrona, natomiast znajduje się na nim pomnik ofiar faszyzmu – a przecież między zamordowaniem Luksemburg i zdławieniem rewolucji niemieckiej a późniejszym triumfem nazistów istnieje historyczny związek.
Czy rada miejska Wrocławia będzie zainteresowana upamiętnieniem wybitnej intelektualistki i działaczki? Poprzednia głośna nazewnicza inicjatywa Razem, przywrócenie placowi Jana Pawła II poprzedniej i nadal rozpoznawalnej nazwy 1 Maja przepadła głosami PiS i klubu radnych Jacka Sutryka (nawet tych z SLD). Czy teraz będzie inaczej?
patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…