Zjawisko globalnego ocieplenia klimatu skutkuje zaostrzeniem zjawisk atmosferycznych. Przekonują się o tym mieszkańcy Kalifornii, którzy doświadczyli najbardziej intensywnej ulewy w historii pomiarów meteorologicznych w ich mieście.

Ulica w Los Angeles podczas rekordowej ulewy / facebook.com/latimes
Ulica w Los Angeles podczas rekordowej ulewy / facebook.com/latimes

Według informacji podanych przez  NASA Jet Propulsion Laboratory, 6 stycznia z chmur nad  „Miastem Aniołów” polało się więcej wody niż w całym roku ubiegłym. Agencja dokonała tych obliczeń w oparciu o dane ze stacji pomiarowych na lotnisku w Los Angeles oraz podmiejskich ośrodkach – Stockton i Reading. Przyczyną anomalii jest wpływ zjawiska pogodowego zwanego El Nino,  polegającego na występowaniu ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. W związku ze zmianami klimatycznymi wpływ El Nino na procesy meteorologiczne na kontynencie amerykańskim staje się coraz silniejszy. ‘- To nie jest nieśmiałe El Nino. To zuchwałe El Nino – skomentował wtorkową ulewę Bill Patzert, klimatolog z NASA.

Oberwanie chmury spowodowało powodzie. W ciągu kilkunastu minut ulice zamieniły się w rwące potoki; drogi stały się nieprzejezdne, kierowcy porzucali swoje auta w obawie przed przewróceniem pojazdów. Woda podmyła składowiska odpadów, przez co ulicami wraz z nurtem unosiły się góry śmieci. Lokalne władze poinformowały o zniszczeniu kilku pojazdów na Pacific Coast Highway w regionie Malibu. Auta ucierpiały po tym, jak z jednego ze wzgórz osunęła się błotna lawina.

Ulewy, związane z El Nino, spowodowały powodzie i katastrofalne szkody przede wszystkim w Ameryce Płd.; w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie i Brazylii konieczna była ewakuacja ponad 100 tys. ludzi. Rok 2015 był najcieplejszym w historii pomiarów. Odnotowano w nim również ponadnormatywną liczbę  powodzi i niszczycielskich wiatrów. W wyniku klęsk żywiołowych życie straciło 23 tys. osób, a łączne straty szacowane są na 90 mld dolarów.

 

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…