Przez kraj przetacza się największa od lat fala antyrządowych protestów. Łączna liczba zatrzymanych nie jest znana, niektórzy mówią nawet o 850 osobach w samej Moskwie – wśród zatrzymanych znaleźli się również dziennikarze.

Według danych policyjnych w niedzielę na ulice Moskwy wyszło 7 tys. ludzi, jednak zdaniem opozycji dane te są radykalnie zaniżone. Demonstracje odbyły się też w innych miastach Rosji, a fala protestów jest największa od 2012 roku. W stolicy aresztowano Aleksieja Nawalnego – radiowóz, który miał zabrać go z demonstracji, nie mógł odjechać przez kilkanaście minut, bo tłum napierał i starał się uwolnić polityka, uważanego za lidera opozycji, przewrócono nawet zaparkowane samochody, blokując przejazd.

To właśnie Nawalny, który ogłosił już, że weźmie udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, na początku marca opublikował w sieci film, który ma w serwisie YouTube już ponad 12 mln wyświetleń, opowiadający o korupcyjnych powiązaniach Dymitra Miedwiediewa. Poza liderem opozycji aresztowano także pracowników prowadzonej przez niego Fundacji Antykorupcyjnej, zarekwirowano także należące do organizacji komputery i nośniki elektroniczne. Nawalnemu dzisiaj mają być przedstawione zarzuty.

Nawet w mniejszych ośrodkach doszło do kilkusetosobowych antyrządowych demonstracji, na których również aresztowano po kilkadziesiąt osób.

Za rok w Rosji odbędą się wybory prezydenckie, w których oczywistym faworytem jest Władimir Putin, wciąż cieszący się poparciem znacznej większości społeczeństwa. Rosjanom jednak coraz bardziej doskwierają skutki trwającego już trzy lata kryzysu finansowego, gniew budzą także kolejne oskarżenia o korupcję przedstawicieli rządu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. nie w całym kraju a w Moskwie nie koloryzujcie i ” kilku miastach” nie podano w jakich? ani kto demonstrował czy były to masowe protesty czy grup opozycji

  2. „Rosjanom jednak coraz bardziej doskwierają skutki trwającego już trzy lata kryzysu finansowego”- jakbym to już słyszał i to u nas w Polsce w której po zmianie opcji na „demokratyczną” zmieniło się na …gorzej. Milicja powinna porządnie lać to tałatajstwo zwane opozycją które sponsorowane jest przez cia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…