Przez kraj przetacza się największa od lat fala antyrządowych protestów. Łączna liczba zatrzymanych nie jest znana, niektórzy mówią nawet o 850 osobach w samej Moskwie – wśród zatrzymanych znaleźli się również dziennikarze.

Według danych policyjnych w niedzielę na ulice Moskwy wyszło 7 tys. ludzi, jednak zdaniem opozycji dane te są radykalnie zaniżone. Demonstracje odbyły się też w innych miastach Rosji, a fala protestów jest największa od 2012 roku. W stolicy aresztowano Aleksieja Nawalnego – radiowóz, który miał zabrać go z demonstracji, nie mógł odjechać przez kilkanaście minut, bo tłum napierał i starał się uwolnić polityka, uważanego za lidera opozycji, przewrócono nawet zaparkowane samochody, blokując przejazd.

To właśnie Nawalny, który ogłosił już, że weźmie udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, na początku marca opublikował w sieci film, który ma w serwisie YouTube już ponad 12 mln wyświetleń, opowiadający o korupcyjnych powiązaniach Dymitra Miedwiediewa. Poza liderem opozycji aresztowano także pracowników prowadzonej przez niego Fundacji Antykorupcyjnej, zarekwirowano także należące do organizacji komputery i nośniki elektroniczne. Nawalnemu dzisiaj mają być przedstawione zarzuty.

Nawet w mniejszych ośrodkach doszło do kilkusetosobowych antyrządowych demonstracji, na których również aresztowano po kilkadziesiąt osób.

Za rok w Rosji odbędą się wybory prezydenckie, w których oczywistym faworytem jest Władimir Putin, wciąż cieszący się poparciem znacznej większości społeczeństwa. Rosjanom jednak coraz bardziej doskwierają skutki trwającego już trzy lata kryzysu finansowego, gniew budzą także kolejne oskarżenia o korupcję przedstawicieli rządu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. nie w całym kraju a w Moskwie nie koloryzujcie i ” kilku miastach” nie podano w jakich? ani kto demonstrował czy były to masowe protesty czy grup opozycji

  2. „Rosjanom jednak coraz bardziej doskwierają skutki trwającego już trzy lata kryzysu finansowego”- jakbym to już słyszał i to u nas w Polsce w której po zmianie opcji na „demokratyczną” zmieniło się na …gorzej. Milicja powinna porządnie lać to tałatajstwo zwane opozycją które sponsorowane jest przez cia

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rosja: Putin głosi „wartości rodzinne” i zapowiada duże wydatki

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Rosji, prezydent Władimir Putin zapowiedział…