2 miesiące temu około 60 organizacji ekologicznych napisało do Ministerstwa Środowiska list otwarty sprzeciwiający się pomysłowi liberalizacji przepisów dotyczących wycinki przydrożnych drzew.

Taki postulat wysunęli parlamentarzyści partii rządzącej: Marcin Horała z Gdyni oraz duet z Warmii i Mazur: Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski. Dowodzili, że przydrożne drzewa przy drogach oraz alejach stanowią niebezpieczeństwo dla kierowców pojazdów, a także blokują powstawanie nowych dróg przy inwestycjach oraz remonty dotychczasowych. Zwrócili się do resortu infrastruktury, ale ten przekierował ich do ministerstwa Henryka Kowalczyka.

Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska (ta sama, która zleciła zaopiniowanie pomysłu PZŁ dotyczącego polowań z użyciem łuku) odpowiedziała właśnie ekologom, że resort po zapoznaniu się z wadami i zaletami poselskich propozycji uznał, że nie ma potrzeby, by zezwalać na ogołacanie poboczy.

„Mając na uwadze istniejący stan prawny, nie widzę konieczności wprowadzania odrębnych regulacji w zakresie usuwania drzew przydrożnych w związku z modernizacją czy przebudową dróg” – napisała Golińska w swoim piśmie. Zwróciła też uwagę, że przydrożne drzewa dają cień rowerzystom, a także pomagają oczyszczać powietrze z metali ciężkich. „Piła 2” nie nadejdzie. Wygląda na to, że protest ekologów skutecznie zablokował poselską inicjatywę, w wyniku której pod topór, według szacunkowych wyliczeń, poszłoby około 7 milionów drzew.

patronite

„Sprawne prowadzenie inwestycji i remontów dróg poprawiających ich funkcjonalność i bezpieczeństwo ruchu jest możliwe przy zachowaniu większości drzew przydrożnych. Usuwane drzewa mogą być skutecznie (choć dopiero w skali dziesiątek lat) kompensowane systematycznymi nasadzeniami w miejscach oddalonych od jezdni, w części pasa drogowego położonej poza rowami. Rosnące drzewa powinny być właściwie nadzorowane i pielęgnowane, żeby zapobiec ich upadkowi na drogę. Gospodarowanie drzewami przydrożnymi na rzecz bezpieczeństwa ruchu może być bardziej efektywne poprzez wypracowanie standardów zarządzania nimi. W tej sprawie już od lat prowadzony jest dialog przedstawicieli służb drogowych, dendrologów i przyrodników. Pracujmy dalej nad tym, żeby Polskie drogi stały się bezpieczniejszymi i jednocześnie przynosiły Polakom rozliczne korzyści, tak ważne w epoce ekstremów pogodowych” – dowodzili ekologowie w swoim liście z końca lipca. Ministerstwo przyznało im rację.

Zobacz także

W Gdańsku uczczono bohaterów II wojny światowej poległych na froncie wschodnim

Pomimo szalejącej antykomunistycznej histerii na Pomorzu udało się uczcić wysiłek wojenny …