Prof. Marcin Wiącek, RPO, skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, w którym wyraził zaniepokojenie z powodu „alarmującej liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce”. Ciekawe, co odpowie minister.

Prof. Wiącek w swym piśmie zwraca uwagę, że sytuacja jest krytyczna. Określa ją przekroczona liczba 100 tysięcy zmarłych z powodu COVID-19. Wskazuje, że Polska z jej 11,8 zgonów na milion mieszkańców plasuje się daleko za rozwiniętymi krajami zachodnimi, takimi jak Niemcy (3,2 zgonów/milion) lub Wielka Brytania (mniej niż 2 zgony/milion). I to przy rekordowych dla tych krajów poziomach zakażeń.

Trafnie zwraca uwagę RPO na fakt, że problem zwiększonej umieralności na COVID-19 w porównaniu do innych krajów, jest złożony oraz zakorzeniony w słabości i niewydolności systemu opieki zdrowotnej”. Przy czym problemy te nawarstwiają się od lat, głównymi wśród nich są braki kadrowe, niedofinansowanie, braki sprzętowe im dostępność świadczeń. „Rodzi to obawy czy system opieki zdrowotnej jest w stanie sprostać aktualnej sytuacji, która obnażyła i jeszcze bardziej zaznaczyła obszary wymagające natychmiastowej naprawy”. RPO zaniepokoił się też nieskutecznością oddziałów intensywnej terapii, co przekłada się na niemal masowe zgony pacjentów na tych oddziałach w niektórych szpitalach. Rzecznik podkreśla też „niejasność wytycznych postępowania i brak nadzoru w zakresie ich stosowania w diagnostyce i leczeniu COVID19”, mimo tego, że resort dysponuje bogatą dokumentacją opracowaną przez fachowców i ekspertów z tej dziedziny.

Dobrze, że RPO zwrócił uwagę na bezbronność polskiego systemu opieki zdrowotnej przed pandemią. Źle, że potrzebował na to aż dwa lata i 100 000 zgonów. Szkoda też, że na rozpad systemu opieki zdrowotnej zwrócił uwagę dopiero w czasie pandemii, podczas gdy Polacy umierali z tego powodu na długo przed jej rozpoczęcie. Mamy nadzieję, że prof. Marcin Wiącek nawet po pandemii będzie naciskał organy państwa, by Polacy mieli właściwą, nowoczesną, publiczną opiekę zdrowotną.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…