Polska jest w czołówce państw Unii, jeśli chodzi o straty na podatku VAT – tak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Pieniądze, wyłudzane przez nieuczciwych przedsiębiorców, ponad ośmiokrotnie przekraczają roczne wydatki na leczenie nowotworów w całym kraju.

Polska rocznie traci na wyłudzeniach VAT 38 mld zł/pixabay.com
Polska rocznie traci na wyłudzeniach VAT 38 mld zł/pixabay.com

Opublikowane dane dotyczą 2014 roku. Jak się okazuje, w ramach całej wspólnoty straciliśmy wówczas 159,5, mld euro. Polska w zestawieniu wypada słabo, podobnie jak inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Najgorzej wygląda sytuacja w Rumunii, gdzie luka VAT wynosi 38 proc., niemal równie źle na Litwie (36 proc.) i na Malcie (35 proc.). Nasz kraj zajął w tym zestawieniu wysokie, siódme miejsce – oszustw na szerszą skalę dopuszczają się jeszcze przedsiębiorcy na Słowacji, w Grecji i we Włoszech. U nas luka wyniosła 25 proc. Najlepiej radzą sobie Niemcy, Belgia czy Luksemburg.

Komisja Europejska zauważa, że mimo że ciągle jest nie najlepiej, sytuacja nad Wisłą wyraźnie się poprawia – pomiędzy 2012 a 2014 rokiem dzięki umocnieniu administracji podatkowej do budżetu wpłynęły dodatkowe 2 mld zł. KE zamierza przedstawić kolejne propozycje, pozwalające na skuteczniejszą walkę z oszustami, przewidujące zmiany w pobieraniu podatku VAT przy rozliczeniach międzynarodowych. Tylko z tego tytułu państwa członkowskie tracą 50 mld euro publicznych pieniędzy, które mogłyby zostać przeznaczone na opiekę zdrowotną, edukację czy kulturę. Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych apelował wczoraj do rządów krajów UE o szybkie przyjęcie nowych rozwiązań.

Ukrócenie wyłudzeń VAT przedstawiane było przez rząd PiS jako główne źródło finansowania reform – zaczynając od jedynej jak dotąd zrealizowanej, czyli programu 500+, przez zapowiadane obniżenie wieku emerytalnego czy kluczowe dla milionów polskich obywateli podniesienie kwoty wolnej od podatku, które jak dotąd zostało odłożone na „święte nigdy”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…