Swojego czasu posłanka PiS wywołała skandal, sugerując sprawdzanie, jak prawosławni, muzułmanie oraz niewierzący przestrzegają Konstytucji, a w razie czego – deportację. Protestantów na liście „niepewnych” nie było. Okazuje się jednak, że i oni nie są w porządku.

fot. Wikimedia Commons

Poszło o projekt uchwały na cześć 500. rocznicy początku ruchu religijnej odnowy w Europie Zachodniej, nazwanego później reformacją, z którego wywodzą się wyznania protestanckie. Wpłynął on do Senatu zgłoszony przez przedstawiciela PiS Tadeusza Kopcia. Polityk zawarł w tekście uchwały odpowiednią dozę dumy z polskości, podkreślając, że w XVI w. kraj ten był „modelem tolerancji religijnej”. Wyliczał zasłużonych Polaków reprezentujących różne odłamy protestantyzmu: Mikołaja Reja, Krzysztofa Mrongowiusza, Gustawa Gizewiusza, Jerzego Trzanowskiego. Można było również w uchwale przeczytać, że „ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języka ojczystego, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości narodowej i obywatelskiej”. Wszystko poprawnie i patriotycznie.

Niestety, dla senatora Czesława Ryszki, również z PiS, najwyraźniej nie do zniesienia jest fakt, że kultura polska mogła czerpać nie tylko z rzymskiego katolicyzmu. O ile polityk nie miał nic przeciwko uczczeniu poszczególnych wybitnych protestantów, nie krył się z niechęcią do ich wyznania jako całości. – Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że protestantyzm ma już niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. Jest to rodzaj nowej religii, która podważyła wszystkie dogmaty Kościoła katolickiego – pouczył. A jako że z powodu reformacji doszło do rozłamu w Kościele łacińskim, polski Senat w żadnym wypadku nie powinien obchodzić 500 lat jej początku. W tej ostatniej kwestii z Ryszką, wieloletnim współpracownikiem mediów o. Rydzyka, zgodził się senator znany z forsowania prawicowej wizji historii Polski, Jan Żaryn.

Ostatecznie otwartość i różnorodność jednak zwyciężyły – uchwała na 500-lecie reformacji zdobyła poparcie 40 senatorów przy 27 przeciwnych i 17 wstrzymujących się.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Zaryn i podobni nie skorzystali z cnoty milczenia, pleban kazal sluga musial? Jeszcze wiele odkryc, madrych inaczej, przad nami, niestety. Swiat protestancki ma kolejny ubaw ze znawcow religii, po znawcach praw wszelakich w PiS RP nr?

 2. Krzysztof Mrongowiusz i Gustaw Gizewiusz nie byli Polakami, a Prusakami. I w przeciwieństwie do Mikołaja Kopernika byli z Prus Książęcych, gdzie luteranizm był wyznaniem państwowym.

 3. I po co te inwektywy???
  Po prostu głęboko wierzący.
  Katolik rzymski – uważa wszystkie pozostałe kościoły wyrosłe na bazie chrześcijaństwa za złow wcielone.
  Muzułmanin – powie to samo o chrześcijanach i Żydach…
  A wszystko to ma jedną przyczynę – religię… i religijną indoktrynację od kołyski.

  1. inny pisuar zgłosił uchwalę chwalącą protestantyzm

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…