Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która niesie za sobą zakończenie reprywatyzacji, wróci do Sejmu. Senat wprowadził do niej trzy poprawki.

Stany Zjednoczone i Izrael zastosowały znaczące naciski dyplomatyczne, by nie dopuścić do uchwalenia tej ustawy. Z senatorami rozmawiała specjalna amerykańska delegacja, powstał też list tamtejszych senatorów, podpisany ponad podziałami przez przedstawicieli Republikanów i Demokratów. Amerykanie wprost zasugerowali prezydentowi Andrzejowi Dudzie, by zawetował ustawę.

Na razie jednak nowelizacja Kpa wraca do Sejmu. Senat wniósł do niej trzy poprawki.

Co zmienił Senat?

Senatorzy Koalicji Obywatelskiej od początku zapowiadali, że będą dążyli do zmiany zapisu automatycznie kończącego trwające postępowania. Tak też się stało. Senator Marek Borowski z KO wystąpił z propozycją poprawki, która pozwala dokończyć postępowania już wszczęte na dotychczasowych zasadach. Chodzi o ok. dwóch tysięcy spraw, jak oszacował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Druga poprawka wniesiona przez KO przedłuża vacatio legis w przypadku tej ustawy z 30 dni do trzech miesięcy. Dopiero później zacznie działać zasada, iż decyzje administracyjne sprzed 30 lat w ogóle nie byłyby przedmiotem postępowań. Te sprzed lat 10 mogłyby zostać uznane za wydane z naruszeniem prawa, ale nie dochodziłoby do ich odwrócenia.

Poprawki poparło 50 senatorów z opozycyjnej senackiej większości, przeciw głosowało 48 polityków PiS. Sejm może przyjąć poprawki Senatu lub je odrzucić.

Naciski Izraela nie ustają

Ustawa nie blokuje możliwości starania się o odszkodowanie za utracone mienie w sądach cywilnych. Marszałek Tomasz Grodzki zdążył też zapewnić Amerykanów, że izba wyższa polskiego parlamentu zadba o interesy spadkobierców. Jednak Izrael nadal jest niezadowolony. W opublikowanym 23 lipca wpisie na Twitterze tamtejszy MSZ stwierdza, iż „Polska wie bardzo dobrze, co jest właściwe”. Rząd izraelski ponownie poprosił również administrację Joe Bidena o poparcie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…