Sąd Rejonowy w miejscowości Lubań na Dolnym Śląsku aresztował 65-latka podejrzanego o zadanie tortur i okrutnej śmierci własnemu psu na okres dwóch miesięcy. Jeżeli prokuratura dowiedzie jego winy, grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Aresztowany starszy mężczyzna jest podejrzany o to, że zatłukł własnego psa przy pomocy młotka oraz łopaty. Po zmasakrowaniu zwierzęcia ukrył jego zwłoki pod warstwą odchodów i siana.

W miniony czwartek 23 stycznia dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu został powiadomiony, że jeden z mieszkańców prawdopodobnie zabił swojego psa. Z doniesień medialnych wynika, że zwierzę przeraźliwie szczekało – hałas zaalarmował sąsiadów.

„Policjanci w miejscu zamieszkania zastali 65-letniego mężczyznę. Na posesji ujawniono wózek dwukołowy, w którym znajdowało się przykryte słomą oraz odchodami truchło psa” – powiedziała Justyna Bujakiewicz-Rodzeń z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, cytuje ją między innymi portal Onet.

Podczas zabezpieczania śladów funkcjonariusze znaleźli młotek i łopatę we krwi. Prawdopodobnie to od uderzeń tymi narzędziami zginął pies. Policjanci zatrzymali podejrzanego i przekazali do dyspozycji prokuratora rejonowego. Ten zaś, po zapoznaniu się ze sprawą, wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd Rejonowy w Lubaniu przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec 65-latka areszt tymczasowy. Odebrano mu także drugiego psa.

Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzęciem osobie może grozić kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Kary za znęcanie się nad zwierzętami określone są w Ustawie o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku Art. 35 definiuje odpowiedzialność karną za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem.

„1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5” – czytamy w ustawie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Pisał tu jeden troll o racjonalnym zachowaniu wobec zwierząt, pewnie napisze ze bezpodstawnie temu zwyrodmialcowi zabrano drugiego psa.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Nie było obrazy uczuć religijnych. Aktywistki od Matki Boskiej Tęczowej niewinne

Dziś rano sąd w Płocku orzekł, że trzy aktywistki nie złamały prawa. Wizerunek Matki Boski…