Protesty, które ogarnęły Stany Zjednoczone, rozlewają się już na inne kontynenty i państwa. Tysiące osób wychodzi na ulice największych miast Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady i Nowej Zelandii. George’a Floyda, który zginął z rąk amerykańskiej policji, upamiętniono również w Iranie.

Tysiące niemieckich demonstrantów manifestowało w miniony weekend przed ambasadą USA w Berlinie w geście solidarności z amerykańskimi protestującymi, skandując „Przestańcie nas zabijać”, „Pozwólcie nam oddychać”, jak również słynne zawołania „Black lives matter ” (w wolnym tłumaczeniu – życie Czarnych się liczy) i „No justice – No peace” (nie ma sprawiedliwości – nie ma pokoju). Doszło do krótkotrwałych zamieszek z policją.

Na dawnej części muru berlińskiego w Mauerpark w weekend pojawił się mural przedstawiający sylwetkę George’a Floyda podpisaną jego 0statnimi słowami – „Nie mogę oddychać”, które wypowiadał w stronę duszącego go policjanta, bezskutecznie prosząc o życie.

Floyda upamiętniło również czterech piłkarzy Bundesligi. Jeden z nich klęknął, a inny odsłonił podczas meczu koszulkę pod z napisem „Sprawiedliwość dla George’a Floyda”.

W Wielkiej Brytanii największa demonstracja odbyła się w centrum Londynu na Trafalgar Square, gdzie tysiące demonstrantów uklękło na dziewięć minut, solidaryzując się w ten sposób z Floydem, który dokładnie tak długo był przyduszany przez amerykańskiego policjanta. Protestujący nieśli transparenty i skandowali hasła: „Policja = KKK” (skrót od Ku Klux Klan), „Milczenie jest zgodą”, „Amerykański rasizm jest produktem brytyjskiego kolonializmu” czy „Wielka Brytania nie jest niewinna”. Skandowali: „Black lives matter” i „George Floyd”.

Następnie przemaszerowali wzdłuż Tamizy przed budynek ambasady USA.

Demonstracje odbyły się również w innych miastach Wielkiej Brytanii – w Manchesterze i Cardiff.

W Kanadzie protesty przeciwko rasizmowi i przemocy policyjnej odbyły się w Montrealu i w Toronto.

W Toronto wspominano także śmierć Regisy Korczyńskiej-Paquet, 29-letniej czarnej kobiety, mieszkanki Toronto, która poniosła śmierć w trakcie interwencji policji. Według oficjalnej wersji wydarzeń miała „wypaść” z balkonu.

W Auckland w Nowej Zelandii tysiące osób wyszło na ulice pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią, by zaprotestować przeciwko brutalności policji w tym mieście. Protestujący maszerowali skandując: „No justice – No peace” i „Black lives matter”.

Demonstranci zgromadzili się także w mniejszych miastach Nowej Zelandii: Wellington, Christchurch i Dunedin.

W irańskim mieście Meszhed odbyło się czuwanie przy świecach na cześć Floyda, z banerami „Black lives matter” i podobiznami Floyda.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. mam nadzieję, że tym razem kapitał przekroczył cienką czerwoną linię i że rozpoczęło się przewracanie kostek jego domina…

    1. Zdecydowanie większe demonstracje maiły miejsce w trakcie wojny wietnamskiej. I jakoś USA się nie zawaliło. Pamiętaj że wśród krzykaczy i zwyczajnych gangoli jest mnóstwo cywilnych prowokatorów. I ci zadbają, by wszyscy ,,nadaktywni” w tłumie rychło mieli szkocki krajobraz. A współudział jeżeli odchodzą w okolicy zbiorowe rabunki – można każdemu przyklepać, który w okolicy się pałętał.
      Jeszcze kilka dekad potrwa nim imperium zrozumie, że powinno wrócić na własne podwórko i zająć się własnymi problemami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czy rodzina Giulio Regeniego doczeka się sprawiedliwości? Po oskarżeniu czterech Egipcjan, proces zawieszony

Po tajemniczej śmierci włoskiego studenta Giulia Regeniego w 2016 roku, którego zmasakrowa…