Kobiety, mężczyźni, cywile, żołnierze – Syryjczycy odnaleźli wczoraj co najmniej 70 ciał w jednym z wielu masowych grobów pozostałych po rządach formacji dżihadu finansowanych i zbrojonych przez Arabię Saudyjską, Izrael, Turcję, Wielką Brytanię, USA i Francję – kraje, które w 2011 r. postanowiły obalić rząd syryjski rękami islamskich ekstremistów.

Ofiary zabito we wschodniej Gucie, terytorium niedaleko Damaszku, okupowanym przez dżihadystów od początku wojny i wyzwolonym dopiero w kwietniu 2018 r., po ciężkich walkach. Wschodnia Guta była zarządzana przez Dżaisz al-Islam (Armię Islamu) oraz Fajlak al-Rahman (Legion Boga) wspólnie z Al-Kaidą i – w mniejszym stopniu – Państwo Islamskie (PI). Podobnie jak w innych masowych grobach, ofiary miały związane ręce, zginęły od kul w tył głowy. Do egzekucji doszło prawdopodobnie w latach 2012 -2014, dokładnej daty jeszcze nie ustalono.

Syria, Idlib – dżihadysta Państwa Islamskiego w tureckim mundurze, 2020. alwatan

Na podstawie umowy z rządem syryjskim, dżihadyści ze Wschodniej Guty, którzy się poddali w 2018 r., mogli przenieść się do okupowanej jeszcze przez Al-Kaidę i PI północno-zachodniej, graniczącej z Turcją prowincji Idlib, wyzwalanej teraz przez syryjskie wojsko z pomocą Rosjan. Syryjczycy odbili już ok. połowy prowincji, czemu przeciwstawiają się Stany Zjednoczone i Turcja, która zbrojnie wspomaga lokalnych dżihadystów. Dostarczono im broń (w tym czołgi), tureckie mundury (z naszywkami ich organizacji) zaopatrzenie i dodatkowe środki łączności.

Część dżihadystów ze Wschodniej Guty przedostała się przez Turcję do Europy. Pod koniec stycznia aresztowano w Marsylii 32-letniego Nadżi Mustafę Nema, jednego z przywódców Armii Islamu, oskarżonego i poszukiwanego przez Interpol za zbrodnie wojenne, terroryzm, porwania i tortury. Dostał wizę Schengen (na całą Unię), gdyż przyjęto go do europejskiego programu wymiany studentów Erasmus, jako studenta jednej z tureckich uczelni. Został aresztowany, gdyż jego obecność we Francji odkryła Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka.

patronite

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…