Podczas gdy media zachodnie stały się trybuną antyszczepionkowców (lecz tylko w stosunku do szczepionek rosyjskiej i chińskiej), Australia jako pierwsza ogłosiła zamiar wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień przeciw covid-19. Od początku roku zmarło tam nieco ponad 400 osób z przyczyny przypisywanej koronawirusowi (na 25 milionów mieszkańców), lecz według rządu masowe szczepienia są koniecznością, by „powrócić do normalności”.

Australia: siłowe nakładanie maseczek. youtube

Premier Australii Scott Morrison powiedział dziś w wywiadzie radiowym, że jego kraj wprowadzi szczepienia obowiązkowe i tylko wyjątkowe przeciwwskazania medyczne będą mogły od tego zwolnić. Ogłosił, że rząd zamówił już przyszłe, „obiecujące”  szczepionki koncernu AstraZeneca, choć negocjuje jeszcze cenę. Australijczycy mieliby jednak być szczepieni za darmo. Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, ale zdaniem premiera „nie da się tego uniknąć”: liczy na zaszczepienie co najmniej 95 proc. populacji, by „Australia mogła wrócić do normalnego życia”, zmienionego na skutek restrykcji antyepidemicznych.

Australia podjęła bardzo restrykcyjne działania przeciw epidemii. W Melbourne obowiązuje np. nocna godzina policyjna (od 20 do 5 rano), a wszystkie sklepy, które nie sprzedają żywności bądź lekarstw są zamknięte, jak kościoły, szkoły i inne miejsca zebrań. Policja ma prawo wchodzić do domów prywatnych bez nakazu, by sprawdzać, czy domownicy przestrzegają obowiązkowej ślepej kwarantanny. Maseczki są obowiązkowe wszędzie (w tym na wolnym powietrzu), a siły porządkowe mają prawo nakładać je obywatelom przemocą, jeśli ich nie mają.

W tej chwili żadna szczepionka przeciw covid-19 na świecie nie przeszła trzeciej fazy badań i nie dowiodła swej skuteczności. Tym niemniej świat zamówił ogółem już blisko 6 miliardów dawek różnych przyszłych szczepionek. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał tymczasem do walki z „nacjonalizmem szczepionkowym”, czyli lepszej koordynacji między krajami naszego globu. Tymczasem Europa zachodnia negocjuje z różnymi koncernami farmaceutycznymi, Pakistan kupił szczepionkę chińską, Argentyna chce mieć własną, podobnie jak Rosja. W Republice Południowej Afryki testuje się szczepionkę amerykańską szczepionkę (Amerykanie tradycyjnie testują swe szczepionki na ludności afrykańskiej). Niestety, osoby w wieku ponad 80 lat, czyli tym, którym choroba może grozić śmiercią, raczej nie będą szczepione, ze względu na częstą słabość organizmu. Szczepionki mają jednak pomóc tym, u których koronawirus przebywa bezobjawowo lub może wywołać chorobę.

paypal

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…