Po szczycie NATO w Londynie norweski deputowany prawicy Erlend Wiborg ogłosił oficjalne zgłoszenie Sojuszu Północnoatlantyckiego do Pokojowej Nagrody Nobla w związku z 70. rocznicą jego powstania. Do tej pory nie było jeszcze zbrojnej interwencji NATO, która nie przyniosłaby masy nieszczęść, lecz zdaniem wnioskodawców Nobel „należy się” organizacji za „niedopuszczenie do wojny w Europie”.

Co prawda NATO napadało już w Europie, by na zlecenie Stanów Zjednoczonych utworzyć drugie państwo albańskie (Kosowo), w celu założenia tam wielkiej amerykańskiej bazy wojskowej „strzegącej” Bałkany, ale zgłaszający Norwegowie uważają, że ogólny bilans paktu jest pozytywny.

Po interwencji NATO, Afganistan ma najwięcej na świecie okaleczonych trwale dzieci. pixabay

Nie jest jasne, którą konkretnie z wojen NATO norweska prawica uważa za pozytywną, gdyż napad na Afganistan i okupacja tego kraju kończy się zupełną klęską: talibowie, którzy mieli zostać odsunięci od władzy, przejmują po kolei kolejne prowincje i nawet Amerykanie są pewni ich ostatecznego zwycięstwa (podjęli negocjacje). Wszystko to, mimo dokonania licznych zbrodni i podjęcia olbrzymich acz nieskutecznych środków. Afganistan pozostaje odtąd rekordzistą świata w inwalidztwie dzieci i dorosłych.

Natowski napad na Libię, oprócz stworzenia tam bezprecedensowego chaosu i zniszczenia kraju, doprowadził do wielkiego kryzysu imigracyjnego w Europie i w konsekwencji wyborczych zwycięstw skrajnej prawicy, a rozpętanie wojny w Syrii do powstania Państwa Islamskiego i licznych zamachów terrorystycznych na naszym kontynencie.

W swoim testamencie fundator Nagrody Alfred Nobel zaznaczył, że należy nagradzać „osobistość, która działała na rzecz pokojowego zbliżenia narodów, redukcji zbrojeń i propagowania pacyfizmu”.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Tylko błagam niech redakcja łaskawie zaznaczy, że ten Wiborg czyli przygłup z norweskiej prawicy ma w tym swoim pirdoleniu pomagiera z norweskiej lewicy czyli chłystka Stoltenberga który na ostatnim „szczytowaniu” NATO pitolił coś o potrzebie obrony „ideałów” NATO w kosmosie……………
  Qrwy z lewa czy z prawa chodzą na sznurku karteli zbrojeniowych i mają gdzieś czy podpalą świat dziś czy jutro, dla nich musi się zgadzać tylko stan konta………

 2. Do wojny w Europie tonie dopuścił Układ Warszawski (powołany w odpowiedzi na powstanie NATO). Może dać mu noble post mortem?

 3. Faktycznie, gdyby nie NATO i UE to w Europie by nie było ponad 70 lat pokoju, tylko kilka nap-erdalanek w tzw. międzyczasie. Jednak nagradzanie pokojowymi nagrodami nobla jakiejkolwiek organizacji, mija się z celem nagrody. To mniej więcej tak jakby literackiego nobla dać Związkowi Literatów Polskich albo Klubowi Czytelnika w Psiej Wólce.

 4. Najbardziej agresywny pakt w nowożytnej historii, zaraz po pakcie Niemcy-Włochy-Japonia. Jeszcze nikogo przed nikim nie obronił ale już kilka państw napadł.

 5. Nie dopuścili do wojny w Europie… Faktycznie.
  Jednak zamiennie zorganizowali tyle konfliktów zamiennych,że nie mają się czego wstydzić, a prym jak zwykle wiedzie hegemon NATO, a zarazem jego właściciel – USA.
  Od chwili powstania tego sojuszu miało miejsce co najmniej 70 różnych konfliktów wojennych w których wojska krajów NATO zabijały cywilów na trzech kontynentach. Nie darmo krytycy nazywają to towarzycho North Atlantic Terorist Organization.
  Skoro można było pokojowego Nobla dać autorowi i kontynuatorowi trzech wojen _Barackowi O’bambie – to można i stowarzyszeniu obronnemu gangsterów. Aco tam! jak widać z biegiem lat nagroda ta zdewaluowała się mocniej niż polski złoty w latach 90.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…