Steve Bannon nie jest już doradcą prezydenta USA. To jedna z najbardziej zaskakujących decyzji personalnych Białego Domu. Twórca skrajnie prawicowego portalu Breitbart jest uważany za jednego z głównych architektów zwycięskiej drogi Donalda Trumpa.

Tego człowieka nie będzie już w Białym Domu / zrzut ekranu z CNN

Tuż po kampanii wyborczej wydawało się, że pozycja Bannona będzie niepodważalna do końca kadencji Donalda Trumpa. Komentatorzy amerykańskiej sceny politycznej nie mieli wątpliwości: zainstalowanie miliardera w Białym Domu to właśnie dzieło ponurego, zawsze ubranego w czarną koszulę speca od socjotechniki. Jednak w ostatnich tygodniach notowania Bannona wyraźnie spadły. Doradca był krytykowany przez innych prominentnych członków otoczenia prezydenta, którzy wskazywali, że obecność rasisty, ksenofoba, antysemity i islamofoba działa na szkodę Trumpa i przyczynia się do słabych wyników w sondażach.

Bannon wiedział, że jego dni są policzone już dwa tygodnie temu, kiedy w mediach pojawiły się pierwsze przecieki o planowanej dymisji. Trump bronił jednak swojego współpracownika. – To dobry człowiek. Nie jest rasistą. Media traktują go niesprawiedliwie – mówił kilka dni temu podczas konferencji prasowej. Wkrótce jednak uznał, że Bannona lepiej się pozbyć, chociaż – jak to on – napisał dziś w tej sprawie Tweeta, w którym dziękuje mu za współpracę w walce z Hillary Clinton.

Steve Bannon już kilka godzin po wyprowadzce z Waszyngtonu zameldował się ponownie w redakcji portalu Breitbart, który wcześniej, w dużej mierze dzięki niemu, z niszowego tytułu produkującego fake newsy, stał się wiodącym głosem amerykańskiej prawicy. Internetowy brukowiec dla wielbicieli postprawdy codziennie dostarcza tekstów z negatywnym przekazem, atakujących lewicę, jawnie promujących idee supremacji białej rasy czy nienawiść do muzułmanów.
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…