Zapadło orzeczenie korzystne dla jednopłciowej pary, która pobrała się w Brukseli – Amerykanina i Rumuna. Ten pierwszy starał się o legalny pobyt w Rumunii powyżej 3 miesięcy (taki przywilej przysługuje współmałżonkom obywateli państw UE), ale Bukareszt twardo stał na stanowisku, że nie uznaje małżeństw jednopłciowych, zatem pozwolenia na pobyt nie wyda. Teraz jednak musi się ugiąć.
Państwa członkowskie UE nie są zobowiązane do uznania ważności małżeństw jednopłciowych zawartych poza swoimi granicami, jednak będą musiały je respektować w kwestii swobody przepływu osób.
Adrian Coman i jego mąż, obywatel USA Clay Hamilton wywalczyli prawo do pobytu Amerykanina w Rumunii. – Dziś zwyciężyła ludzka godność – powiedzieli mediom po ogłoszeniu wyroku 5 czerwca.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pojęcie „współmałżonek” w dyrektywie dotyczącej swobody przepływu osób obejmuje małżonka tej samej płci. Możliwe jest więc przyznanie małżonkom tej samej płci pewnych uprawnień na gruncie prawa unijnego w każdym państwie UE! ? pic.twitter.com/ei0FkTJlOT
— Miłość Nie Wyklucza (@milosc_) 5 czerwca 2018
Do tych regulacji będą musiały stosować się wszystkie państwa UE – w tym Polska. Oburzenie orzeczeniem TSUE na prawicy już zdążyło wybuchnąć. Krystyna Pawłowicz uznała, że i tak „wie lepiej” niż europejscy urzędnicy i przedstawiła własnąinterpretacj ę obowiązującego prawa:
Komentarze pełne obrzydzenia publikowali w mediach społecznościowych również Kaja Godek (uzyła hasztagu „stop dewiacji”) i Krzysztof Bosak (według niego „trwa spór o wyższość prawa unijnego nad narodowym”. Wypowiedział się również szef Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, który domagał się reakcji od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zmiana zasad w trakcie gry – jednak będziemy musieli uznawać związek 2 panów za małżeństwo choć wchodząc do #UE byliśmy zapewniani, że tak się nie stanie.#StopDewiacji
Polecam garść faktów o homo ??? https://t.co/MnxdTCHppK
— Kaja Godek (@GodekKaja) 5 czerwca 2018
‼Dziś zapadł precedensowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: w odp. na pytanie rumuńskiego TK dokonał on interpretacji dyrektywy o swobodnym przemieszczaniu się obywateli UE, wedle której „małżonkami” są także partnerzy z homozwiązków. To wprost sprzeczne z polską konstytucją
— Krzysztof Bosak ?? (@krzysztofbosak) 5 czerwca 2018
Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił definicję „małżonków” obejmującą osoby tej samej płci.
Wyrok C-673/16 #Coman stanowi oczywiste przekroczenie kompetencji UE
Uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE.Jaka reakcja @MSZ_RP?
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 5 czerwca 2018
Wyrok wywołał za to radość środowisk LGBT. „Polski rząd, który od lat konsekwentnie opiera się równościowym trendom, będzie musiał ten stan rzeczy zaakceptować. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy na reakcje władzy kraju, w którym żyją 2 miliony osób LGBT – tej liczby obywateli i obywatelek nie sposób ignorować!” – skomentowali orzeczenie działacze Kampanii Przeciw Homofobii.
Polska trasa koncertowa probanderowskiego artysty
W Polsce szykuje się występ znanego, przynajmniej na Ukrainie artysty i szołmena Antona Mu…
I znów pieski się rozszczekałay