Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że prawo unijne nie zakłada jednolitej procedury wydawania wizy humanitarnej dla uchodźców, którzy chcą osiedlić się na terenie Unii, nawet jeśli grożą im tortury. Przepisy te mają być jak dotychczas regulowane prawem krajowym poszczególnych państw.

fot. https://www.youtube.com/watch?v=SLJgNSupnwI

Sędziowie z Luksemburga zostali poproszenie o wydanie opinii po tym, jak w październiku 2016 rodzina z Aleppo – małżeństwo z trójką dzieci – wystąpiło do Belgii o wizę humanitarną i spotkało się z odmową. Mężczyzna dowodził, że był wcześniej wielokrotnie uprowadzany, torturowany i bity przez grupę zbrojną. Zamierzał na podstawie wizy o ograniczonym zasięgu terytorialnym przedostać się na teren UE, aby potem móc legalnie ubiegać się w Belgii o azyl – co wyraźnie zaznaczył.

Unia ma obowiązek zagwarantować prawo do azylu, jednak wspólna humanitarna wiza przekraczająca pobyt 90-dniowy podlega już pod poszczególne kodeksy państwowe, nie zapisy dla całej wspólnoty. Belgijski urząd do spraw cudzoziemców uzasadnił odmowę tym, że uchodźcy jasno powiedzieli, że zamierzają ubiegać się o azyl tj. osiedlić się w Belgii na stałe, zatem unijna wiza, o jaką wnioskowali im się nie należy, rząd zaś nie ma obowiązku wpuszczać na swoje terytorium każdej osoby w katastrofalnej sytuacji życiowej.

Rodzina zaskarżyła Belgię do sądu do spraw cudzoziemców. Ten skierował zapytanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zaznaczył przy tym, że prosi o konkretyzację prawa wizowego, jakie ma być stosowane w tym przypadku, gdyż może zachodzić przesłanka o złamaniu artykułu 4. Karty Praw Podstawowych (zakaz tortur i poniżającego traktowania).

Jednak Trybunał stwierdził, że Belgia miała prawo odmówić – i ma je każde państwo na podstawie własnego prawa wewnętrznego. Rodzina z Aleppo przegrała z biurokracją. Mimo to rządy państw unijnych zachęcają swoje urzędy do wydawania wiz humanitarnych, bez oglądania się na prawo unijne: “Podczas gdy Trybunał orzekł, że nie ma prawnego wymogu dla państw członkowskich by wydawać wizy humanitarne, pozostaje jasne moralne zobowiązanie, by to robić” – skomentowała werdykt szwedzka deputowana Zielonych Bodil Ceballos.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…