49 proc. uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w latach 2013-15 nie ma problemu z odnalezieniem się na rynku pracy – głosi raport instytutu badawczego IAB. Dane te udowadniają, że opowieść o migrantach wygodnie umoszczonych na socjalu jest mitem.

Zaledwie kilka lat wystarczyło przybyszom z Afryki i Bliskiego Wschodu do zaadoptowania się na niemieckim rynku pracy. Obecnie pracę ma już połowa z nich. – To zaskakująco dobre dane – skomentował ekspert OECD Thomas Liebig. Jak podkreślił, podobne zjawisko zaobserwować można w Austrii i krajach skandynawskich.

Autorzy raportu wskazują również, że uchodźcy z ostatniej fali radzą sobie na polu zawodowym lepiej niż przybysze z Jugosławii, którzy przyjechali do RFN w latach 90 XX wieku.  Szybciej wchodzą na rynek pracy i potrafią utrzymać zatrudnienie. Jest to o tyle zaskakujące, że migranci z Bałkanów nie musieli się mierzyć z tak znacznymi różnicami kulturowymi, a ich przeciętny poziom wykształcenia był wyższy niż w przypadku ostatnich przybyszów.

Najczęściej zatrudnienie w Niemczech znajdowali Pakistańczycy. Około 60 proc. migrantów z tego kraju ma już pracę. Podobnie wysoki jest odsetek wśród imigrantów z Nigerii i Iranu

Problemem pozostaje jednak dysproporcja między kobietami a mężczyznami. 57 proc. zatrudnionych uchodźców to mężczyźni, a tylko 29 proc. to kobiety.

Co ważne, migranci nie wykonują tylko prostych prac. Około 50 proc. z nich pracuje na stanowiskach uznawanych za specjalistyczne. – To niespodzianka – mówi Herbert Brücker, dyrektor IAB. Tylko 20 proc. z przybyłych ma kwalifikacje zawodowe, czy skończyło studia. Ich zatrudnienie pokazuje więc, że albo się uczą w ciągu ostatnich miesięcy, albo dobrze przystosowują do nowych obowiązków.

Według niemieckich przepisów o pozwolenie na pracę może ubiegać się każda osoba w trzy miesiące po złożeniu wniosku o azyl. W ciągu pierwszych miesięcy pobytu przysługuje im tylko ograniczone prawo do podejmowania pracy. Osoby, które uzyskały azyl mają pełny dostęp do rynku pracy.

Raport sporządzono na próbie 8000 uchodźców, którzy przybyli do RFN w latach 2013-2016.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Kiedyś AGH chwaliła się, że 80% absolwentów znajduje pracę w ciągu roku. Patrząc z drugiej strony, przez rok bezrobocie wśród absolwentów było dwa razy wyższe niż wśród całej reszty. Te dane są podobne, bezrobocie 50% to sukces ;)

 2. ,,Raport sporządzono na próbie 8000 uchodźców, którzy przybyli do RFN w latach 2013-2016.”
  I to dostatecznie dokładnie wyjaśnię skąd takie liczby.
  Zamiast przedstawiać raporty krojone ,,pod zamawiającego” lepiej Piotruś podaj dane niemieckiego odpowiednika GUS w ujęciu statystycznym.
  Bo to z tych właśnie wydawnictw brane są dane o tym że circa 70-80% Afrykanów, 60% Albańców, 40% turasów korzysta nagminnie z socjalu, utrzymując się dzięki nielegalowi i dziecioróbstwu.
  Czekam redaktorze na zestawienia statystyk z bundesrepubliki z ostatnich 5-8 lat – wówczas będzie widać i narodowościowy przekrój ,,pasażerów” pomocy społecznej, który jest bardzo zróżnicowany, ale i ten warunkowany czasem przybycia, zawodem lub lego brakiem etc. etc.
  Takie badania na jakie się powołujesz można bez trudu ,,skroić” pod każdego zamawiającego, nawet dla Brevika były by miodem na serce.
  Najwidoczniej różnimy się tym ze ja z wykładów nt. statystyki i metod manipulacji nimi (tak przy okazji) zapamiętałem co nieco… Albo (nie śmiem podejrzewać red. Nowak bezczelnie łże pod założoną tezę zdając sobie sprawę z wyłącznie propagandowego charakteru owego ,,badania”.

  1. W temacie LGBTQWERTY oraz beżowej czy czarnej imigracji Pietrek zawsze łże pod założoną tezę, amen.
   Szkoda, że Pietrek nie wspomniał o innym badaniu — otóż 1/5 czarnych czy beżowych imigrantów którzy przybyli do Niemiec to ANALFABECI!!! Reszta zaś wg. Pietrka od razu przeskoczyła w hierarchii zawodowej jugoli, Polaków, Marsjan oraz cyklistów i rachu ciachu została kierownikami…………….
   Wg. Pietrka gdyby zapytać przeciętną żonę Afrykańczyka jaki zawód wykonuje jej mąż to ta odpowie „Mój mąż z zawodu jest dyrektorem!!”.
   Zastanawiam się Skorpionie skąd u tego człowieka takie fiksum na punkcie „ubogacaczy”…..
   Pozdrawiam.

  2. Ziomuś!
   Jak znam środowisko homoseksualne (z lat 80-90 ub wieku) to większość tych ludzi posiadała wyższe niż przeciętne wykształcenie i zajmowała się ,,wolnymi zawodami. Bardzo wielu z nich pracowało w instytucjach kultury. Dochody mieli jak na owe czasy wysokie, koneksje wśród władz wszelakich (bo to panie sekretarze lubili pokazać się z artysta) przebywali niemal wyłącznie w swoim gronie – to alienacja osiągnęła poziom jaki widzimy u Pietrka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…