W momencie zakończenia trzydniowej wizyty Mohammeda ben Salmana, satrapy Arabii Saudyjskiej, w Paryżu rzecznik francuskiego rządu zagroził wspólną ze Stanami Zjednoczonymi akcją zbrojną przeciw Syrii. Groźby te są związane z oskarżeniami wysuwanymi przez finansowanych przez Arabię dżihadystów Armii Islamu ze Wschodniej Guty pod Damaszkiem o atak chemiczny na cywilów, który miałby być dokonany przez syryjskie wojska rządowe.

 

Mat. prop. Armii Islamu. youtube

W zeszłym tygodniu Armia Islamu zerwała negocjacje z Rosjanami w sprawie uwolnienia zakładników i cywilów z Dumy, największej miejscowości Wschodniej Guty okupowanej jeszcze przez dżihadystów. Od 10 dni trwało wówczas zawieszenie broni. Bojownicy Armii Islamu mieli zgodnie z negocjowanym porozumieniem zostać przewiezieni do prowincji Idlib okupowanej przez Al-Kaidę i inne ugrupowania islamskie, co miało zakończyć ostrzał Damaszku. Niespodziewanie kierownictwo Armii Islamu wycofało swoich negocjatorów i nakazało ich rozstrzelanie. Gdy doszło do wznowienia walk, dżihadyści oskarżyli Syryjczyków o atak chemiczny na cywilów.

Ów atak potwierdzają tzw. Białe Hełmy – bojowo-medyczna formacja Al-Kaidy – oraz wcześniej mało znana organizacja Syrian American Medical Society. Al-Kaida przedstawiła wideo, na którym widać leżące na podłodze ciała martwych kobiet i dzieci z białą pianą na ustach. Tego ataku nie potwierdza natomiast Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, traktowane dotąd przez zachodnie media jako wiarygodne. Zaprzeczają mu też rząd syryjski i Rosja.

W Radzie Bezpieczeństwa USA, Wielka Brytania i Francja oskarżyły Rosję i Iran o udział w domniemanym użyciu przez Syryjczyków „toksycznej substancji” we Wschodniej Gucie i domagają się międzynarodowej komisji śledczej, co pozwoliłoby dżihadystom z Armii Islamu utrzymać pozycje w Dumie.

Wizyta Mohammeda ben Salmana zakończyła się w Paryżu zapowiedzią podpisania kontraktów zbrojeniowych, do którego ma dojść „pod koniec roku”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. USmeni pokazują swą demokrację na każdym kroku. Bo to ich demokracja jest najdemokratyczniejsza. A druga to chrancuska.

  2. to proste. Arabia Saud. kupi broń od USSAmanów i Żabojadów, ale ci muszą się odwdzięczyć wyeliminowaniem Syrii i Asada. Mają doświadczenie z prowokacjami z wymyśloną bronią chemiczną w Iraku i Husajnem, teraz nawet się nie wysilają, żeby wymyslić coś innego. Dla kasy USSA -mańskie bandziory , wraz ze służalczą Francją i Angolami, zrobią wszystko!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…