Protest opozycji w Wenezueli, 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Jako że wenezuelskiej opozycji w dalszym ciągu nie udało się siłowo przejąć władzy, jej protektorzy z USA szykują wsparcie.

fot. Wikimedia Commons

Sankcje, o których poinformowała Agencja Reutera, cytując anonimowego wysokiego urzędnika z Białego Domu, dotyczyć będą transakcji z wenezuelskim państwowym koncernem naftowym PDVSA. Po ich wprowadzeniu żadna amerykańska firma nie będzie mogła zawierać rozliczanych w dolarach transakcji z firmą, a konta w amerykańskich bankach zostaną faktycznie zamrożone. Efektem może być całkowity zakaz importu wenezuelskiej ropy naftowej do USA.

Podobne sankcje pozwoliły swojego czasu mocno uderzyć w gospodarkę irańską, redukując eksport tamtejszej ropy o połowę. Gdyby zakaz został wprowadzony, amerykańskie podmioty musiałyby znaleźć nowego dostawcę 780 tys. baryłek dziennie. Wenezuelska ropa płynie m.in. do Chevron Corp, PBF Energy czy Phillipsa 66. Problem, z jakim zetknęliby się amerykańscy odbiorcy surowca byłby jednak całkowicie nieporównywalny z tym, przed jakim stanie rząd w Caracas.

Niejako „na deser” USA rozważają również dodanie kolejnej grupy wenezuelskich urzędników do listy osób objętych sankcjami.

Do dialogu między rządem a opozycją w Wenezueli wezwały wczoraj kraje zrzeszone we Wspólnym Rynku Południa (Mercosur). Problem w tym, że żaden dialog nie jest już na dzień dzisiejszy praktycznie możliwy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. może to spowodować wzrost cen ropy na globalnych rynkach a to uderzy w Polskę bo podrożeje energia , transport , paliwa pociągnie to inflacje w górę o kilka procent

    1. Ale to może wzmocnić Rosję – czytaj: Putina. Wszystko, co ostatnio robią Jankesi, jakimś dziwnym trafem wzmacnia go. Chyba dobrze sobie wybrał prezydenta?;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…