Juan Guaido, żródło: Wikimedia

Wczoraj Mike Pompeo, szef imperialnej dyplomacji, przedstawił kolejny plan zmuszenia Wenezueli do uznania dominacji USA. „Maduro musi odejść” – zadeklarował Pompeo, mówiąc o obecnym, socjalistycznym prezydencie kraju. Mianowany przez Amerykanów nowy „prezydent” Juan Guaido próbował już kilku zamachów stanu w zeszłym roku, lecz bez sukcesu. W tej sytuacji musi w Wenezueli powstać Rada Państwa, która przeprowadzi nowe wybory pod pieczą USA.

Prezydent Nicolas Maduro. wikimedia

Według nowej wizji administracji Trumpa, „prezydent” Guaido powinien teraz zrezygnować z „władzy”, podobnie jak prezydent Nicolas Maduro, oskarżony niedawno przez USA o „narkoterroryzm”, co ma ułatwić sprawę. Gdy obaj zrezygnują, należy powołać Radę Państwa, która składałaby się z deputowanych obu stron. Rada ma zorganizować wybory prezydenckie i parlamentarne, w których Guaido mógłby kandydować, a Maduro nie.

„Wenezuela jest wolnym krajem, suwerennym, niepodległym i demokratycznym, który nigdy nie zaakceptuje zwierzchności obcego rządu” – zareagował minister spraw zagranicznych Jorge Arreaza na słowa Pompeo. Natomiast „prezydent” Juan Guaido wezwał zaraz na Twitterze prezydenta Maduro do „przystania na propozycję społeczności międzynarodowej”. Według Pompeo, „Guaido to najpopularniejszy polityk wenezuelski, jego wynik wyborczy byłby doskonały”. Jednak według sondaży, mógłby liczyć najwyżej na ok. 10 proc. głosów.

Pompeo wyłożył swoje argumenty: „Nasze sankcje nie przestaną działać i będą jeszcze wzmocnione, dopóki Maduro nie zgodzi się na transformację polityczną”. Elliott Abrams, wyznaczony wcześniej przez Trumpa do nadzorowania prób zamachów w Wenezueli, wypowiedział się w Wall Street Journal, tłumacząc, że USA zależy po prostu na „przywróceniu demokracji”. Dlatego Stany Zjednoczone nie mogą ulżyć krajom objętym ich sankcjami nawet w czasie epidemii.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…