Warszawska lewica nie zapomina o tych, którzy jako pierwsi, motywowani dziełami Karola Marksa, podjęli na polskich ziemiach zorganizowaną walkę z wyzyskiem i przemocą kapitalistycznego państwa. Dziś na cytadeli odbyła się uroczystość na cześć czterech członków Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat.

fot. Michał Sarnicki

Obchody 131 rocznicy egzekucji Piotra Bardowskiego, Stanisława Kunickiego, Michała Ossowskiego i Jan Pietrusińskiego odbyły się w niedzielę pod Bramą Straceń na warszawskiej cytadeli. Organizatorem wydarzenia był Piotr Ciszewski, działacz Lewicowej Alternatywy, a także twórca portalu Historia czerwona i czarno-czerwona”, poświęconego historycznym bohaterom walki o równość społeczną. Były znicze, przemówienia, złożenie wieńców, śpiewano pieśni polskiego ruchu robotniczego.

„Proletariatczycy zginęli, ponieważ walczyli o sprawiedliwość społeczną oraz jedność rewolucjonistów polskich i rosyjskich” – mówił Ciszewski podczas uroczystości, dodając jeszcze, że ich organizacja była pierwszym ugrupowaniem marksistowskim na ziemiach polskich. „Postulaty Proletariatczykow takie jak równość pracownic i pracowników,wolność zrzeszania się oraz wyzwolenie społeczne pozostają nadal aktualne” – zaakcentował działacz.
Zarówno Ciszewski, jak i przemawiający chwilę później Piotr Ikonowicz zwracali uwagę na niepokojące działania obecnej władzy, która próbuje osadzić na tym samym poziomie symbole nazistowskiego totalitaryzmu i czerwony sztandar. „Naszym obowiązkiem jest obrona prawdy historycznej” – mówił Ciszewski.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Obecnie państwem, w którym panuje prawdziwa równość społeczna jest komunistyczna Korea Północna. Państwo całkiem prężnie działa pomimo całej masy sankcji nałożonych przez kapitalistyczne monstra. Niestety lewactwo często szyderczo opisuje ten piękny i zdrowy kraj.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…