Wziałacze organizacji zaapelowali do Europejskiej Partii Ludowej, aby potępiły „zamach Węgier na prawa człowieka”. Chodzi o złożony w tym tygodniu w węgierskim parlamencie pakiet „Stop Soros” – pozwalający na wyciąganie konsekwencji prawnych wobec organizacji wspierających migrantów.

– To chwila próby dla największego europejskiego ugrupowania politycznego, które nie może pozostać bezczynne w sytuacji, gdy jeden z jej członków – węgierska partia rządząca Fidesz – wprowadza ustawy kryminalizujące legalne i ważne inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego
– powiedziała Iverna McGowan, szefowa Biura Instytucji Europejskich Amnesty International. – Jeśli zostaną uchwalone, przepisy zaproponowane przez węgierski rząd naruszą najbardziej podstawowe zasady prawa UE w zakresie praw człowieka, nie wspominając o własnych deklarowanych wartościach EPL.

AI domaga się od Komisji Europejskiej wyciągnięcia konsekwencji wobec Węgier poprzez zastosowanie art. 7. Przedłożony w tamtejszym parlamencie pakiet ustaw to już trzecia wersja prawa nazwanego roboczo „Stop Soros” (skierowanego głównie przeciw finansowanym przez niego podmiotom). Dwie poprzednie też były szkodliwe i utrudniały funkcjonowanie organizacji broniących praw człowieka, ale w tej najnowszej dodatkowo wprowadzono zapis o traktowaniu „ułatwiania nielegalnej migracji” jako o „działaniu o charakterze przestępczym”. Będzie można aresztować działaczy niosących pomoc uchodźcom za legalne wykonywanie swoich obowiązków. Za finansowe i organizacyjne wspieranie nielegalnych imigrantów według nowego prawa grozić kara do roku pozbawienia wolności, będzie też trudniej samym uchodźcom. Jeżeli przed przybyciem do Węgier choćby postawili stopę na terenie kraju uznanego za „bezpieczny” – nie będą już mogli ubiegać się o azyl.

– Węgierski parlament powinien odrzucić w głosowaniu ten pakiet ustaw będący w istocie atakiem na aktywistów, organizacje pozarządowe oraz na tych, którzy szukają bezpiecznego schronienia przed prześladowaniem – uważa McGowan.

Nie tylko aktywiści AI obawiają się uchwalenia nowego prawa. Zdaniem Komitetu Helsińskiego na Węgrzech ustawy z pakietu „Stop Soros” „cofną kraj do ery strachu”.Również Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Filippo Grandi stwierdził, że „spowoduje wzrost postaw ksenofobicznych i wzbudzi nienawiść”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Hiszpania: banksterzy chcą pozbawić pracy 12 tys. osób. Minister-komunistka mówi twardo „nie”

Wicepremier Hiszpanii Yolanda Diaz w przeszłości była członkinią Komunistycznej Partii His…