Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej w dniach 19-23 listopada zorganizuje Czarny Tydzień. 21 listopada jest zresztą Dniem Pracownika Socjalnego.
„Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej, która stała się ogromnym sukcesem i mobilizacją Naszego środowiska zawodowego – już za nami. W sprawie traktowania Nas przez resort powiedzieliśmy „A”, więc wobec dalszej ignorancji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyszedł czas powiedzieć „B”, a dokładnie „C” jak Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej” – zapowiada federacja na swojej stronie i zaprasza do wsparcia akcji. A będzie ich kilka.
Między innymi „Widocznie mamy dość!” – organizatorzy zachęcają, aby nosić przez cały tydzień przypinki popierające protest (KZ „Solidarność” MOPS w Sopocie a także Federacja Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych sfinansowały darmowe przypinki dla pracowników i oferowały rozesłanie ich pocztą dla każdego, kto się po nie zgłosi. W ciągu 2 dni rozesłano w sumie kilka tysięcy), a w Dniu Pracownika Socjalnego założyć do pracy czarny strój.
Kolejna z akcji protestacyjnych to „Postulat za bierność”. „Chcemy wyraźnie pokazać rządzącym, że ich bierność i lekceważenie będzie bezpośrednio przekładać się na wzrost uzasadnionych oczekiwań pracowniczych.” – piszą związkowcy. Dlatego chcą dokładać coraz więcej swoich postulatów do tych już zgłoszonych Ministerstwu Pracy. „Dotychczas do załatwienia było ich zaledwie 6, ale skoro MRPiPS zdaje się uważać, że może zwlekać z podjęciem konkretnych rozmów oraz realizacją żądań, OKP począwszy od 19.11 będzie systematycznie dokładać kolejne postulaty do negocjacji” – informuje federacja.
Wreszcie punktem kulminacyjnym będzie Dzień Pracownika Socjalnego: w ramach protestu związkowcy proszą nie tylko o czarne ubrania, lecz również o bojkot rządowych i samorządowych uroczystości z okazji tego dnia. „Mamy dość pięknych słów wypowiadanych z ust osób, które w ciągu roku nas albo obrażają, albo lekceważą i pomimo możliwości nie robią wiele by zmienić Nasz los. 21.11 jak gdyby nic te same osoby urządzają na szczeblu rządowym oraz wojewódzkim uroczystości z okazji Naszego święta. Co roku informujemy Was również, że na palcach ręki można policzyć nagrodzonych praktyków, a wyróżnienia decydentów trafiają głównie do naszych pracodawców. Z tego powodu apelujemy do Was by w imię zawodowej solidarności nie być „tłem” tych wydarzeń i zbojkotować je na szczeblu ministerialnym oraz wojewódzkim”.
Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej zakończy się spotkaniem protestujących na II Forum Pracowników Socjalnych w Gdańsku.
Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej
Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…