Wszystkie budynki należące do Bundeswehry zostaną przeszukane pod kątem zgromadzonych tam ewentualnie pamiątek z okresu III Rzeszy. Minister obrony Ursula von der Leyen chce ratować dobre imię armii po tym, gdy wczoraj w kolejnych koszarach odkryto rozbudowaną kolekcję tego typu gadżetów.

Ursula von der Leyen / fot. Wikimedia Commons

Nazistowskie gadżety znajdowały sie w koszarach batalionu strzelców w Donaueschingen w Badenii-Wirtembergii. Kolekcja była imponująca – w jej skład wchodziły oryginalne medale i hełmy oraz repliki broni używanej przez Niemców podczas II wojny światowej. To nie pierwszy podobny przypadek – wcześniej ujawniony podobny zbiór w koszarach w Illkirch, o których świat pierwszy raz usłyszał w 2012 r., gdy stacjonujący tam żołnierze usypali z piasku czterometrową swastykę. Innego rodzaju skandale w niemieckich siłach zbrojnych dotyczyły w tym roku znęcania się nad żołnierzami oraz rozprowadzania literatury neonazistowskiej.

Generalny Inspektor Bundeswehry i Ministerstwo Obrony uznali, że prestiż wojska ucierpiał na tyle, że czas na gest, który uspokoi opinię publiczną. Inspektor Volker Wieker zarządził więc przeszukanie wszystkich obiektów wojskowych w całym kraju.

– Rozpoczynający się teraz proces rozliczania się wymaga odwagi i wytrwałości. Wszystkimi siłami musimy go wspierać, wszyscy, począwszy od generała, skończywszy na rekrutach – ambitnie zapowiedziała w komentarzu dla „Bild am Sonntag” minister Ursula von der Leyen. Przekonywała, że jej celem jest ostateczne wyjaśnienie i ukrócenie incydentów ze swastyką w tle. Równocześnie jednak zapewniała, że w niemieckich siłach zbrojnych skrajnie prawicowe poglądy to nadal wyjątek, a szykanowanie żołnierzy nie jest plagą.

Częściowe sprawozdanie z przeszukania ma być gotowe do 9 maja, zaś w ciągu kolejnego tygodnia kontrola ma zostać ukończona.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. to tylko SS pamiątki po ukraińskich, łotewskich i litewskich kolegach szkolonych w koszarach

    1. No tak. Po rosyjskich, białoruskich i muzułmańskich kolegach pamiątek nie trzymają?
      Dziwne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…