Share Button

To wielki sukces Animal Asia. Organizacja przeforsowała podpisanie dokumentu zakazującego leczenia preparatami z żółci niedźwiedziej, stosowanych w medycynie tradycyjnej. Mają zniknąć do 2020 roku.

Wietnamska Administracja Leśnictwa podpisała dokument, w przygotowaniu którego uczestniczyli obrońcy praw zwierząt.

– Ten historyczny dokument łączy organizacje pozarządowe i rząd w osiągnięciu wspólnego celu – zakończenia hodowli niedźwiedzi na żółć w Wietnamie – powiedział dyrektor Animal Asia.

Leczenie żółcią stało się popularne w latach 80. ubiegłego wieku – od tego czasu w Wietnamie zaczęto masowo wyłapywać i więzić niedźwiedzie. W 1992 oficjalnie zakazano ich hodowli, jednak proceder nadal trwał w najlepsze. Nie pomogło nawet chipowanie wszystkich niedźwiedzi przetrzymywanych w niewoli. W 2005 roku więzionych było prawie 4,5 tysiąca zwierząt, dziś to około tysiąca.

Władze chcą, aby liczba ta spadła do zera, preparaty mają zostać wycofane z rynku do 2020 roku, a zwierzęta przeniesione do sanktuariów, takich jak to wybudowane w 2008 roku w Tam Dao.

Zakazane zostanie też trzymanie niedźwiedzi w prywatnych gospodarstwach. Do tej pory było to legalne pod warunkiem, że zwierzę będzie mieć chip i nie będzie pobierana od niego żółć. Dotychczas rząd godził się na to, ponieważ brakuje rezerwatów i ośrodków dla zwierząt. Podjęto się jednak tego, aby zapewnić środki na wybudowanie nowych sanktuariów w ciągu najbliższych lat.

Share Button

2 komentarze

  1. Artur Borubar Wolski-Irasiad, Człowiek Ziemi Wolskiej - tej Ziemi napisał:

    Wietnamski rząd komunistyczny jest 1000 razy bardziej postępowy niż cały pożal się boże tzw. „zachód”

  2. Szacun dla obrońców Niedźwiedzi!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*