780 euro miesięcznie dla osób żyjących poniżej granicy ubóstwa proponuje Ruch Pięciu Gwiazd, którego deputowani zasiadają we włoskim parlamencie. To kolejny krok w stronę dochodu podstawowego, testowanego już w kilku krajach na świecie.

Beppe Grillo – lider Ruchu Pięciu Gwiazd / wikipedia commons

Italia wciąż odczuwa skutki kryzysu gospodarczego z początku dekady. Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka Włoch w tym roku wzrośnie o 0,9 proc. – najmniej w strefie euro. Od 2008 r. częściej występuje recesja niż wzrost. Realny dochód per capita jest niższy niż w momencie przyjęcia przez Włochy euro w 1999 r.  Bezrobocie wśród młodych obywateli wynosi 38 proc., a wskaźnik zatrudnienia jest jednym z najniższych w OECD. Zwiększa się również liczba osób żyjących poniżej progu ubóstwa. W 2016 roku problemy z zaspokojeniem podstawowych potrzeb dotykały 4,7 mln obywateli – 8 proc. ludności.

Ruch Pięciu Gwiazd, eurosceptyczna i proekologiczna siła polityczna, próbuje zagospodarować niezadowolenie społeczne przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu. Partia założona przez komika i blogera Beppe Grillo przekonuje, że powszechność ubóstwa jest hańbą dla państwa włoskiego, której trzeba jak najszybciej zaradzić. Propozycja to świadczenie w wysokości 780 euro miesięcznie, wypłacane każdemu z prawie pięciu milionów obywateli z najniższymi dochodami.
Grillo wskazuje również winnych gospodarczej niemocy kraju. To Bruksela i Frankfurt. Lider R5G zapowiedział, że jeśli jego partia zwycięży w wyborach, przeprowadzone zostanie referendum w którym Włosi zadecydują czy chcą należeć dalej do strefy euro. Najnowsze badanie opinii publicznej daje Ruchowi pięciopunktową przewagę nad Partią Demokratyczną (PD).

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Indyjscy pracownicy portowi odmówili przeładunku izraelskiej broni

Indyjski związek zawodowy robotników portowych, Water Transport Workers Federation of Indi…