Bogdan Święczkowski wpadł na genialny pomysł: wraz z Krajową Radą prokuratorów opracował nowe standardy etyczne, wedle których prokuratorzy nie będą mogli bez upoważnienia rozmawiać z mediami ani komentować działań prokuratury. Będą za to zobowiązani do całkowitej lojalności względem władzy.

Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości, a już wkrótce również prokurator generalny / wikipedia commons

To sposób, jaki prokurator generalny znalazł sobie na niepokornych krytyków. Bo jego nowe zapisy dotyczyć nie będą. On będzie mógł rozprawiać o prokuraturze ile wlezie. Oprócz prokuratora generalnego nowych przepisów nie będą musieli przestrzegać szefowie jednostek ani prokuratorzy, którzy zyskali pozwolenie od przełożonych.

W nowych zasadach etycznych zwrócono baczną uwagę na to, aby śledczy korzystali z mediów społecznościowych „zgodnie z normami kultury, wykazując powściągliwość w wyrażaniu emocji”. Rzecznicy dyscyplinarni będą mogli ich ścigać za „nieprawomyślne wpisy” w społecznościówkach a nawet na forach branżowych. Prokuratorzy nie będą mogli ujawniać się z poglądami politycznymi w internecie, angażować się politycznie, a nawet „pokazywać swoich poglądów podczas uczestniczenia w demonstracjach”. Jednak neutralni politycznie będą musieli być tylko ci, którzy nie są przychylni rządowi: dodano bowiem zapis o tym, że w swoich wypowiedziach oskarżyciele winni są „odnosić się z należytym szacunkiem do organów władz RP i ich reprezentantów”.

Nie będzie już wolno formułować w mediach wypowiedzi krytycznych wobec działań Zbigniewa Ziobry – jak robili to prokuratorzy Andrzej Kaucz i Krzysztof Parchimowicz ze stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Ze starych zapisów usunięto punkty o konieczności kierowania się przez prokuratora prawami człowieka i zakazie dyskryminacji względu na płeć, wiek, rasę, religię, narodowość czy orientację seksualną. Śledczy nie mogą odmówić przestrzegania nowych zasad, skoro traktowane one będą jako nowy wyznacznik ich etyki politycznej – to znaczy zawodowej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…