31 stycznia Rada Miejska w Sosnowcu przyjęła uchwałę, na podstawie której Żłobek Miejski oraz Klub Dziecięcy będą mogły przyjmować dzieci wyłącznie za poświadczeniem wykonania kompletu szczepień. Radni zainspirowali się Częstochową, która podobne praktyki wdrożyła na poziomie samorządu w ubiegłym tygodniu.

– Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in. odry. Chcemy zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście, stąd nasza decyzja, aby do kryterium naboru do żłobka miejskiego wprowadzić punkt mówiący o przedstawieniu zaświadczenia potwierdzającego obowiązkowe szczepienia u dziecka, które ubiega się o miejsce w placówce – powiedział cytowany przez Onet prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie. Zdrowie dzieci jest najważniejsze.

To na razie pierwszy krok w walce z epidemią i rozprzestrzenianiem chorób przez nieszczepione dzieci. Decyzję radnych miejskich musi jeszcze zweryfikować wojewoda śląski. To on zaopiniuje uchwałę, w której wpisano zmiany w statutach żłobka i klubu.

W Częstochowie Rada Miejska przegłosowała w tej sprawie dwie uchwały. Pierwsza nakazuje miejskiemu żłobkowi przyjmować wyłącznie szczepione dzieci, druga zaś wprowadza dodatkową „nagrodę” za szczepienia: te dzieci otrzymają dodatkowe punkty przy kolejnej rekrutacji – do przedszkoli. Nie jest to bynajmniej rozwiązanie nowe, Częstochowa usiłowała takie przepisy wprowadzić w życie już w 2015 roku, ale ostatecznie miasto poniosło klęskę. Uchwały zakwestionował wojewoda oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny. Kolejną próbę radni podjęli teraz. Co ciekawe, byli wyjątkowo jednomyślni. Za przyjęciem uchwał głosowali ponad podziałami: zarówno KO, SLD, jak i część radnych PiS wypowiedziała się za przyjęciem „proszczepionkowych” zapisów.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kuriozalna propozycja Bułgarii pod adresem NATO

Groteskowe deklaracje bułgarskich władz na trwającej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NA…