W położonym na północ od koła podbiegunowego syberyjskim mieście Wierchojańsk zarejestrowano właśnie rekordową temperaturę +38 stopni Celsjusza. Nigdy jeszcze w historii pomiarów w Arktyce i w jej pobliżu nie było tak gorąco!

„Takiej temperatury [na tych szerokościach geograficznych – przyp. red.] spodziewaliśmy się około 2100 roku” – napisał Jeff Berardelli, profesor meteorologii. Poinformował, że Wierchojańsk pobił w wysokości temperatury amerykańskie miasto Miami, które przecież leży w dużo cieplejszych szerokościach geograficznych, na południowym wschodzie USA. W Miami w 124-letniej historii pomiarów tylko raz zarejestrowano temperaturę 37,7 stopni Celsjusza.

Wierchojańsk na Syberii to jedno z tych miejsc na Ziemi, na powierzchni których panują ekstremalne różnice temperaturowe pomiędzy zimą a latem. Zimą jest to jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi. W listopadzie ubiegłego roku zanotowano tam temperaturę -51 stopni Celsjusza.

Rekordowe temperatury notuje się zresztą na terenie całej Syberii. 23 maja w położonym daleko za kołem podbiegunowym mieście Chatanga odnotowano temperaturę +25,5 stopnia Celsjusza. To aż o 12,2 stopnia więcej od poprzedniego rekordu i znacznie powyżej normy.

9 czerwca na obszarze Niżnaja Pieszja, położonym blisko półtora tysiąca km na północny wschód od Moskwy, w pobliżu Morza Barentsa na Oceanie Arktycznym, zaobserwowano temperatury w wysokości +30 stopni Celsjusza.

Wyższe niż zwykle temperatury na Syberii obserwuje się od początku 2020 roku. W niektórych miejscach średnia temperatura powietrza od początku roku przekroczyła normę nawet o 10 stopni Celsjusza.

Rekordowo wysokie temperatury notuje się również w innych miejscach półkuli północnej. Najwyższą w historii pomiarów temperaturę odnotowano na przykład w mieście Caribou w stanie Maine. Pomiary wykazały +35,5 stopnia Celsjusza. Należy nadmienić, że Caribou leży na wschodnim wybrzeżu USA niedaleko Oceanu Atlantyckiego, czyli w regionie, w którym z racji bliskości oceanu temperatury nigdy nie bywały tak wysokie.

Ekstremalnie wysokie temperatury na Syberii i w innych miejscach półkuli północnej są tragiczne w skutkach. Na Syberii rozprzestrzeniły się pożary. Na arktycznym Morzu Łaptiewów i Morzu Wschodniosyberyjskim zaobserwowano też przyspieszone topnienie lodowców.

Naukowcy prognozują, że ten rok będzie najcieplejszym na świecie od początku pomiarów. Ekstremalne upały na Syberii eksperci określają jako szokujące. Odpowiadają one prognozom, które miały się ewentualnie ziścić się dopiero w 2100 roku, czyli za 80 lat!

Drastyczne zmiany pogodowe ostatnich lat wynikają z połączenia naturalnych warunków pogodowych i zmian klimatu spowodowanych przez człowieka; chodzi głównie o emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Prognozuje się, że upał na Syberii utrzyma się przez co najmniej następny tydzień.

Arktyka ociepla się ponad dwa razy szybciej niż wynosi średnia całego globu. Zjawisko to określane jest przez naukowców wzmocnieniem arktyczne. Skutkiem jego występowania jest topnienia lodowców i pokrywy śnieżnej na lądzie.

W ciągu ostatnich czterech dekad objętość lodu morskiego spadła o 50 proc. Proces ten następuje coraz szybciej, gdyż w miarę topnienia lodu coraz więcej obszaru zajmują ciemne oceany, które mniej odbijają światła, a więcej go absorbują niż miało to miejsce w przypadku pokrywy lodowej. Tym samym obszar Arktyki coraz szybciej się nagrzewa.

Według naukowców istnieje tylko jeden sposób, aby ten proces jeszcze zatrzymać. Jest nim natychmiastowe rezygnacja ze spalania paliw kopalnych i drastyczne ograniczenie konsumpcji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Kiedyś, skorpio, myślałem, że ty masz jakiś mózg we łbie pajęczaka, ale samo ramowanie językowe wskazuje, że ty jesteś w najlepszym wypadku nieuświadomionym kryptokucem.Tak w ogóle to wiesz, że jak na skutek efektu cieplarnianego zatrzyma się Golfsztrom, to w Europie będzie mała epoka lodowcowa, ale to nadal będzie skutek globalnego ocieplenia? Czy tez matka cię trollem powiła, to nie będzie wrona orłem?

    1. A tobie koleżko B. to Czaskoś na łeb zleciał? :-D lebo insiejszy tęczowy?
      Po pierwsze – czytaj ruska mgło ze zrozumieniem!
      NIE NEGUJĘ WAHAŃ KLIMATU.
      Jestem tylko przeciwny wszechobecnemu antropocentryzmowi w myśleniu!
      Tak samo jak używaniu tego jako straszaka, aby ludność dała sobie wcisnąć kolejny produkt pn. OZE.
      Gdzie nie zauważasz jednego przezabawnego faktu – POTRZEBNA JEST REZERWA WIRUJĄCA W ELEKTROWNIACH KLASYCZNYCH! Tak na wypadek zmiany aury, boi flauta się zdarza nawet na szelfie, a zachmurzenie może skutecznie wygasić fotowoltaikę.
      Wbij sobie do tej rycerskiej makówy, że ZMIANY KLIMATYCZNE JAKIE DZIŚ OBSERWUJEMY miały miejsce już trzykrotnie w trakcie trwania dwóch ubiegłych tysiącleci. Ba! są opisane w dawnych kronikach.
      Podobnie okresy zwiększonego chłodu.
      Dziś obserwujemy początek kolejnego cyklu podwyższonej temperatury.
      A jak wskazują dane przekrojowe licząc per capita we wszystkich newralgicznych aspektach nastąpił niewiarygodny postęp, pomimo wariackiego konsunpcjonizmu.
      Gdybyś zamiast wysilać paluchy na pisanie nic nie wnoszących złośliwości poszperał ciut w sieci znajdziesz zestawienia które mówią o BARDZO ISTOTNYM SPADKU ilości CO2, pyłów, SO2 NO, NO2 i innych przeliczając to na głowę mieszkańca. I to pomimo GLOBALNEGO WZROSTU LICZBY SAMOCHODÓW, STATKÓW, SAMOLOTÓW które są na co dzień użytkowane.

      Breszesz o ,,zatrzymaniu” golfstromu?
      A czy wiesz że do takiego zjawiska potrzeba stopnienia obu biegunów?
      A jak wygląda bilans wodny bieguna północnego i południowego – wiesz? Czy tylko nasłuchałeś się bajań o spływie lodowców???
      Chcąc naprawdę wyciągać poprawne wnioski szanowny środku od kapusty, należy policzyć różnice… (wiesz czego?) tego co się stopiło u brzegów z tym co spadło w centrum i powoli przekształci się w nowe pokłady lodu.
      Merdia krzyczą jedynie LODOWCE TOPNIEJĄ!! CZEKA NAS KATASTROFA!!!
      A ty jak każdy pajac w tęczowej czapeczce – powtarzasz te półprawdy jako ,,wiedzę”…

    2. Co do rezerwy wirującej Uważajemyj Kolege Skapsion, to nie dlatego, by dać na pusk, gdy słońce nie świeci, a wiater nie wjaja, a po to, by kosinus fi zwiększyć.

  2. A na Saharze drogi Bojanku e dzień +55 za to w nocy -5!!!
    Kumasz?
    Białe noce i dzień polarny, Kumasz?
    A tak z innej beczki… Coś nie wyjesz jak potępiony o ekstremach temperaturowych w RP… Czyżby glob-cio prze4niosło się w tym roku aż na biegun???

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Przeciwko umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Kilkaset osób demonstrowało 9 listopada w Warszawie pod Ministerstwem Sprawiedliwości w zw…