Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to ruch młodych ludzi na rzecz klimatu. W swoich medialnych przekazach apeluje do polityków i mediów o poważne traktowanie kryzysu klimatycznego. Ostatnie stanowisko młodych aktywistów dotyczy energetyki atomowej, OZE i gazu. Obrońcy klimatu sprzeciwili się nowym inwestycjom w sektorze gazowym, wskazując za to swoje poparcie dla dwóch pierwszych źródeł energii.


– Przez trzy lata działalności i ewolucji ruchu dyskutowaliśmy na wiele tematów i zmienialiśmy się tak my, jak i ruch. W międzyczasie przewijał się temat atomu. Podczas listopadowego zjazdu ogólnopolskiego MSK ustaliliśmy i ustaliłyśmy, że nie możemy już dłużej unikać tego tematu i uznaliśmy energetykę jądrową, obok odnawialnej, za jedno z potencjalnych narzędzi do walki z kryzysem klimatycznym – mówi Wiktor Maciejewski, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z Wrocławia. – W najnowszym raporcie IPCC w wielu modelach pojawiają się miksy odnawialnych źródeł energii i atomu jako narzędzia do redukcji emisji dwutlenku węgla do 0 netto, a tym samym zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C.

Maciejewski dodaje jednak, że są w ruchu osoby, które mają odmienne zdanie na temat energetyki atomowej i dyskusja na jej temat wciąż trwa.

W swoim oświadczeniu aktywiści podkreślają, że ich stanowisko jest reakcją na wstępny projekt Taksonomii Zrównoważonego Finansowania.

To stworzona przez Unię Europejską klasyfikacja określająca, jakie źródła energii można uznać jako zgodne z celem osiągnięcia zeroemisyjności w 2050 roku.

Wiktor Maciejewski podkreśla, że MSK nie jest organizacją ekspercką, a młodzieżową. Jego członkowie mają jednak ważny postulat związany z energetyką i klimatem – stworzenie niezależnej Rady Klimatycznej, której zadaniem byłoby opracowanie najbardziej optymalnej ścieżki dekarbonizacji dla Polski, zgodnie z celami redukcji emisji o 65 proc. do 2030 i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Zwraca uwagę także na to, że działać musimy już teraz.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest częścią globalnego ruchu Fridays For Future, który został zapoczątkowany przez Gretę Thunberg. Podejście do energetyki jądrowej jest w różnych krajach odmienne. Przykładowo w Finlandii, mówi Maciejewski, aktywiści lokalnej grupy Fridays For Future popierają włączenie atomu do miksu energetycznego, podczas gdy niemieccy aktywiści są temu przeciwni.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dziękuje młodzieży ze Strajku Klimatycznego za zielone światło dla energetyki jądrowej. Od lat walczę w ramach Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej właśnie o wprowadzenie w Polsce tej technologii. OZE już mamy, atomu nie. Trzeba więc to zmienić. Czy mógłbym Was poprosić o pomoc w tym zakresie, jeśli odp pozytywna, podaję swój mail:energiazatomu@interia.pl

  2. a co mlodzież zrobi z odpadami z takiej elektrowni? zatopi w morzu? zasypie w kopalniach? młodzież zastanowiła się nad tym problemem?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…