Rocznica śmierci Lenina

Rosyjscy komuniści w całym kraju uczcili pamięć wodza Rewolucji Październikowej i twórcy ZSRR Włodzimierza Lenina.

W gruncie rzeczy od rozpadu w 1991 roku Związku Radzieckiego w Rosji trwają bardzo krytyczne dyskusje i oceny roli Lenina. Niejako oficjalne stanowisko obecnych władz Rosji przedstawił dwa lata temu prezydent Władimir Putin, który oskarżył Lenina, że „podłożył bombę” (za niemiecką inspiracją) pod Rosję. Jednak opozycyjna Komunistyczna partia Federacji Rosyjskiej uniknęła pokusy odcięcia się od swoich korzeni i corocznie obchodzi ważne daty z historii ZSRR, w tym datę urodzin i śmierci wodza rewolucji. Tak było i w tym roku. Z okazji 97. rocznicy śmierci Lenina w Moskwie kolumną po Placu Czerwonym przeszli członkowie i sympatycy KPRF, gdzie położyli kwiaty pod wciąż jeszcze działającym Mauzoleum Lenina, na mogiłach Józefa Stalina i marszałka Gieorgija Żukowa.

W przemówieniu, wygłoszonym w imieniu komunistów całej Rosji przez Władimira Kaszyna zawarte było wszystko, co składa się dziś na ideologię rosyjskich komunistów: przywołanie idei Lenina, cześć dla Stalina jako wielkiego wodza i zwycięzcy nad hitleryzmem, wspomnienie wielkości ZSRR, nieprzejednana krytyka i wrogość wobec neoliberałów i Zachodu, który w latach dziewięćdziesiątych próbował zniszczyć i rozczłonkować Rosję, patriotyzm z odcieniem wielkoruskiego nacjonalizmu, pozycjonowanie USA jako głównego przedstawiciela światowej neoliberalnej oligarchii, nazwanie zdrajcami wszystkich rosyjskich neoliberałów i ostrzeżenie przed ich dywersyjna w istocie działalnością przeciwko państwu rosyjskiemu, wystąpienie przeciwko Nawalnemu i jego wezwaniom do protestów w najbliższą sobotę, skierowanym przede wszystkim do młodzieży, wyrażenie poparcia dla ukraińskich wschodnich prowincji.

Podobne uroczystości odbywały się 21 stycznia w całej Rosji.

Partia komunistyczna jest dzisiaj drugą siłą polityczną Rosji, liczy 162 173 członków. Jej przedstawiciele w Dumie Państwowej pozostają w opozycji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Czar prysł. Na konwencji Agrounii przygrywała naziolska kapela. W repertuarze m.in. „Biała Siła” i „Wyklęci”

Antykomunistyczny, powiązany ze skrajną prawicą zespół Horytnica zapewnił oprawę dźwiękową…